Аневризма на бъбречната артерия представлява локално разширение на съдовата стена. Засягат се еднакво лявата и дясната бъбречни артерии. По-често аневризмата е едностранна. Двустранна аневризма на a. renalis се наблюдава по-рядко, предимно при деца.
В повечето случаи аневризмите на бъбречната артерия имат торбовидна форма и се локализират в главния клон на бъбречната артерия. По-често са с малки размери и не причиняват симптоми.
Какви са причините за аневризма на бъбречната артерия (a. renalis)?
Най-честите причини са:
- фибромускулна дисплазия – среща се главно при жени. Налице е абнормна структура на съдовата стена, което води до поява на стеноза, аневризма или разкъсване. Това е най-честата причина за аневризма на бъбречната артерия.
- дегенеративни изменения в стената на бъбречната артерия
- травма – тъпа травма, травма при операция, при катетеризация
- болест на Бехчет, болест на Кавазаки
- синдром на Марфан, синдром на Елерс-Данлос
- неврофиброматоза
- полиартериитис нодоза
- туберкулоза.
Какви са симптомите при аневризма на бъбречната артерия?
Клиничните прояви зависят от големината на аневризмата. В повечето случаи малките аневризми протичат безсимптомно. При по-големи аневризми може да има тъпа болка в областта на кръста. При аускултация в областта на епигастриума може да се чуе систоличен шум. Когато аневризмата нарасне значително, може да притиска бъбрека и да причини високо кръвно налягане, поява на кръв в урината (хематурия).
При аневризма на бъбречната артерия могат да настъпят следните усложнения:
- руптура на аневризмата – повишен риск има при аневризми с диаметър над 2 см, както и при бременни жени в трети триместър
- дисекация на артерията
- тромбоза на бъбречната артерия и инфаркт на бъбрека
- артериовенозна фистула.
Как се поставя диагнозата аневризма на бъбречната артерия?
За диагностицирането на аневризмата на реналната артерия допринасят следните изследвания:
- обзорна урография – в областта на хилуса на бъбрека се вижда сянка с кръгла форма, която наподобява камък или калцификат
- екстреторна урография – бъбречната функция е забавена
- бъбречна артериография – установява се точно локализацията, формата и големината на аневризмата
- доплер ехография
- компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Какво е лечението?
Лечението зависи от възрастта на пациента, от големината и локализацията на аневризмата, от степента на артериалната хипертония, от планиране на бременност. При някои малки аневризми (под 2 см) може да не е необходимо лечение, но задължително трябва да бъдат наблюдавани за нарастване и поява на усложнения. При аневризми с малки размери може да се извършат и някои ендоваскуларни процедури, например емболизация, стент графт.
При големи аневризми на бъбречната артерия, които причиняват симптоми се извършва хирургично лечение. То се състои в резекция и отстраняване на аневризмата, поставяне на съдова протеза или извършване на байпас операция.
Прочетете за:
Видове аневризми