Бели налепи или тапи по сливиците се образуват, когато остатъци от храна, мъртви клетки и други вещества, се задържат в криптите на сливиците. При отлагане на калций налепите се втвърдяват и се превръщат в т.нар. камъни в сливиците (тонзилолити).
Тапите по сливиците изглеждат като бели или жълтеникави твърди налепи, чиито размери в повечето случаи са малки – 1-2 mm, но могат да достигнат и до 1 cm. Броят им може да варира от само една до множество тапи. Те се разполагат повърхностно или във вътрешността на сливиците. Понякога тапите в сливиците не се виждат и хората могат да не знаят, че ги имат.
Тапите по сливиците не са опасни и не се нуждаят от лечение. Могат обаче да бъдат причина за лош дъх.
Какви са причините за формиране на тапи по сливиците?
Сливиците (тонзили) се състоят от лимфоидна тъкан и участват в защитата на организма срещу инфекции. Те спират проникването на бактерии и вируси през устата и носа. Сливиците притежават 12 – 15 дълбоки вгъвания (крипти и лакуни). В тези крипти могат да се натрупат хранителни остатъци, мъртви клетки, слуз, слюнка и други вещества. Задържат се също бактерии, гъбички, вируси. С течение на времето налепите се втвърдяват и се превръщат в бели или жълтеникави формации в сливиците.
Фактори, които допринасят за формирането на тапи по сливиците са:
- лоша устна хигиена
- големи сливици
- хроничен тонзилит – хронично възпаление на сливиците.
Какви са симптомите при тапи по сливиците?
Тапите по сливиците не винаги причиняват симптоми. Много често те се откриват случайно, например при стоматологичен преглед. Виждат се бели формации по сливиците.
Характерни симптоми при тапи в сливиците са:
- лош дъх от устата – тапите в сливиците са благоприятна среда за развитието на микроорганизми, които произвеждат вещества с неприятна миризма
- чувство, че нещо е заседнало в задната част на гърлото
- затруднено преглъщане
- уголемяване на сливиците
- болка в гърлото
- лош вкус в устата
- болка в ушите.
Бактериите, които участват във формирането на тапи в сливиците могат да причинят възпаление на сливиците (тонзилит), абсцес в сливиците, заболявания на зъбите, венците.
Как се поставя диагнозата тапи в сливиците?
Тапите в сливиците се диагностицират при оглед на устната кухина. Често обаче те остават невидими. В тези случаи компютърната томография може да помогне за откриването им.
Какво е лечението при тапи по сливиците?
Няма специфично лечение за тапи по сливиците. Важно е да се поддържа добра устна хигиена. Това включва редовно миене на зъбите и езика, гаргара със солена вода. Често по време на гаргара тапите отпадат сами.
Ако имате тапи по сливиците, но нямате никакви симптоми, то не е нужно да се опитвате да ги премахнете. Много хора обаче искат да ги премахнат, защото тапите могат да причинят лош дъх или дискомфорт.
За лечение на тапи в сливиците се прилагат:
- гаргара със солена вода
- промивка на устата
- медикаменти – антибиотици
- мануално отстраняване на тапите с памучен тампон – тампонът трябва да се постави зад тапата и да изтласква тапата напред, а не към гърлото. Натискът трябва да бъде умерен, за да не се увреди сливицата.
- лазерна криптолиза – отстраняват се криптите, в които се намират тапи
- тонзилектомия – единственият сигурен начин за предотвратяване на формирането на тапи в сливиците е те да бъдат отстранени.
Прочетете за:
Остра ангина
Тонзилектомия – отстраняване на сливиците