В повечето случаи бъбречната колика има типична клинична картина и диагностицирането й е сравнително лесно. Съществуват обаче заболявания, които често пъти имат симптоматика, подобна на тази при бъбречнокаменната болест. Едни от тях имат симптоми, които имитират бъбречна криза, а други могат да причинят обструктивен синдром.
Бъбречна криза трябва да се отдиференцира от следните заболявания:
Бъбречна криза и наличието на кръв в урината (хематурия) е възможно да се сбъркат с редица бъбречни и извънбъбречни заболявания. Ето някои от тях:
Десностранната бъбречна колика трябва да се разграничи от остър апендицит. Болката при остър апендицит се локализира първоначално в стомашната област, а по-късно около пъпа и в дясната долна половина на корема. Не се разпространява по хода на уретера към поясната и ингвиналната област. Липсват смущения в уринирането. Налице е повишена температура, левкоцитоза – повишени левкоцити в кръвта. При палпиране на корема се установява силна болка в долната дясна половина, налице е мускулна защита.
- Остър холецистит
Болката при остър холецистит се разполага в дясното подребрие, като може да се разпространи назад и нагоре към дясната плешка. Характерно е повишаването на температурата, повишаването на левкоцитите, докато в урината не се открива патологична находка. Липсват оплаквания от страна на уринирането. Често има пожълтяване на склерите.
- Остър панкреатит
Острият панкреатит протича с много силна болка в областта на епигастриума предимно в ляво. Разпространява се поясовидно (има опасващ характер), може да ирадиира към лявото рамо, но никога по хода на уретера. В повечето случаи състоянието на болните е тежко, имат висока температура и висока левкоцитоза.
Тежка бъбречна колика може да се сгреши с остър перитонит. Болката при перитонит е силна, постоянна и дифузна. Налице е гадене, повръщане, висока температура, твърд като дъска корем.
- Перфорация на стомашна или дуоденална язва
При перфорация на стомашна или дуоденална язва е налице внезапна, много силна, пробождаща болка в горната половина на корема. Има повишена температура, левкоцитоза, ускорен пулс, твърд корем.
- Илеус (чревна непроходимост)
При илеус болката в началото има пристъпен характер, а по-късно става постоянна. Коремът на болните е силно подут и болезнен, появява се гадене, повръщане. При рентгеновото изследване се установяват характерните за чревна непроходимост промени.
Други заболявания, от които трябва да се отдиференцира бъбречната криза са:
- Извънматочна бременност
- Аднексит
- Торзия на овариална киста
- Торзия на тестис
- Инфаркт на слезката
- Мезентериална тромбоза
- Тумори на бъбрека или уретера
- Бъбречен инфаркт
- Хидронефроза и др.
Прочетете за:
Бъбречна колика
Остър апендицит
Остър гноен перитонит