Лупус еритематодес е автоимунно заболяване на съединителната тъкан, при което се образуват автоантитела, насочени срещу собствените тъкани и органи. Атакуват се главно кожата, ставите и редица вътрешни органи – бъбреци, сърце, бели дробове, нервната система и др.
Най-често боледуват жени на възраст между 15 и 40 години.
Причината за възникването на лупус еритематодес все още не е изяснена. Заболяването се среща много по-често у генетично предразположени лица. Множество фактори могат да провокират изявата на заболяването, например: вируси, ултравиолетови лъчи, медикаменти, бременност, стрес и др.
Какви видове лупус еритематодес има?
Лупус еритематодес протича в две основни клинични форми – системна и кожна.
Системен лупус еритематодес
Системният лупус еритематодес е най-честата форма на лупус. Протича с периоди на изостряния и ремисии. Наблюдават се симптоми от различни органи. Най-характерните прояви са:
- Кожни прояви
Кожните прояви могат да бъдат остри, подостри и хронични. Най-типичен е пеперудовидният обрив по лицето – в основата на носа и бузите се получава зачервяване под формата на пеперуда. При повечето пациенти обривът се провокира от излагане на слънце.
Други кожни обриви, които могат да се наблюдават са булозни лезии, ливедо ретикуларис, кожният обрив може да наподобява обрива при псориазис, плосък лишей, уртикария и др.
По капилициума се среща дифузна или огнищна алопеция. След постигане на ремисия косата може да се възстанови.
- Лигавични прояви
По лигавицата на устата се установяват ерозии и язви, покрити с белезникав налеп (наподобяват афти). Промени може да има и по други лигавици – конюнктивите, носната лигавица, лигавицата на влагалището.
- Прояви от други органи и системи:
– общи прояви – заболяването започва с обща слабост, висока температура, загуба на тегло.
– ставни оплаквания – болка, отоци, ограничени движения, по-често в ставите на ръцете, китките, коленните стави.
– засягане на бъбреците – поява на белтък в урината, кръв в урината, отоци
– сърдечно-съдови прояви – перикардит, миокардит, ендокардит
– увеличен черен дроб, слезка и лимфни възли
– неврологични прояви – главоболие, обърканост, нарушена памет, депресия, епилептични пристъпи.
Кожен лупус еритематодес
Различават се следните подвидове на кожната форма на лупус еритематодес:
- Подостър (субакутен) кожен лупус еритематодес
При подостър кожен лупус еритематодес се наблюдават два типа кожни промени:
– еритемни, папулозни и мехурчести лезии, които преминават в корички, а по-късно се получава пойкилодермия. Откриват се по лицето и шията
– еритемо-папуло-сквамозни лезии по горната част на гръдния кош и екстензорната повърхност на крайниците.
При подострата форма на кожен лупус има и някои общи прояви – субфебрилна температура, ставни и мускулни болки.
- Хроничен кожен лупус еритематодес (Дискоиден лупус еритематодес)
При дисковидният лупус еритематодес се появяват зачервени плаки, които са добре ограничени и леко надигнати, наподобяват дискове, откъдето произлиза и името му. Тези плаки бавно нарастват по периферията, където се развива хиперкератоза, а центъра е хипопигментиран, с атрофия на кожата. Могат да се появят люспи върху плаките, а след оздравяване да се формират цикатрикси. Възможно е лезиите да се депигментират или хиперпигментират, може върху тях да се появят телеангиектазии – разширени капиляри. Най-често измененията са локализирани по носа и бузите, ушните миди, шията, окосмената част на главата.
В 90 % от случаите на дисковиден лупус еритематодес се наблюдават само кожни симптоми и липсват прояви от други органи.
Хроничният кожен лупус еритематодес може да има различни клинични форми:
- локализирана форма – обхваща областта на главата
- дисеминирана форма – обхваща лицето, капилициума, горната част на гърдите и гърба, екстензорните повърхности на ръцете
- дълбока форма (паникулит) – отличава се с дълбоко разположени възли в дермата и хиподермата в областта на лицето, гръдния кош, седалището и бедрата.
- хипертрофична форма – по дланите и ходилата се установяват надигнати плаки, наподобяващи брадавици.
- Chilblain lupus – по пръстите на ръцете и краката, по носа, ушите се появяват червенолилави петна, които се провокират от излагане на студ и влага.
Други видове лупус еритематодес са:
- Лекарствено индуциран лупус
Лекарствено индуцираният лупус се предизвиква от медикаменти като: Хлорпромазин, Метилдопа, Хидралазин, Изониазид. Възможно е медикаментозен лупус да се провокира и от някои антибиотици, Пенициламин, Хинидин и др.
Лекарственият лупус протича по-леко. Рядко има прояви от страна на бъбреците и нервната система. След спиране приема на съответния медикамент симптомите бързо отзвучават.
- Неонатален лупус еритематодес
Неонатален лупус еритематодес може да възникне, когато от майка със системен лупус еритематодес се предадат антинуклеарни антитела на плода. Протича с еритем по лицето, който изчезва спонтанно до 6-ия месец. Понижени са еритроцитите, левкоцитите и тромбоцитите в кръвта. Може да има увреждане на черния дроб.
Прочетете за:
Причини за лупус еритематодес
Как лупус еритематозус засяга белите дробове
Лупусна нефропатия
Диагноза на системен лупус еритематодес