Хроничната десностранна сърдечна недостатъчност може да бъде последица на левокамерна сърдечна недостатъчност, на митрална стеноза, хронични белодробни заболявания, инфаркт на дясната камера, вродени сърдечни пороци и др.
Симптоми на хронична десностранна сърдечна недостатъчност
При хронична десностранна сърдечна недостатъчност водещи са симптомите на венозен застой в големия кръг на кръвообращението. Наблюдават се:
- набъбнали шийни вени
- увеличен черен дроб (хепатомегалия)
Поради венозния застой в черния дроб, той увеличава размерите си и придобива плътна консистенция. Може да има тежест и болки в дясното подребрие. В напреднал стадий може да се стигне до кардиачна чернодробна цироза с развитие на портална хипертония.
- отоци по долните крайници
Появяват се отоци по долните крайници при изправено положение на болния и изчезват след почивка през нощта. С напредване на заболяването оточния синдром нараства и обхваща сакралната област, корема, гръдния кош.
- висцерални отоци – при тежка десностранна сърдечна недостатъчност се появяват хидроторакс, асцит, хидроперикард.
- застойни бъбреци – венозният застой в бъбреците води до олигурия, никтурия, протеинурия, а в напреднал стадий до бъбречна недостатъчност.
- венозен застой в стомаха и червата – появяват се безапетитие, подут корем, рядко има малабсорбция и редукция на тегло.
- цианоза – в началото е централна, топла във връзка с основното белодробно заболяване, а в късните стадии става студена, периферна поради намаления кръвоток на кожата и лигавиците.
- отпадналост, мускулна слабост.
Какви са симптомите при физикален преглед на болен с хронична десностранна сърдечна недостатъчност?
- аускултация на белите дробове – ако десностранната сърдечна недостатъчност се дължи на хронично белодробно заболяване, може да има симптоми характерни за него.
- аускултация на сърцето – налице е тахикардия, деснокамерен Т3 галопен ритъм, систоличен шум при релативна трикуспидална инсуфициенция.
- застойно увеличен черен дроб – чрез палпация се установява, че черният дроб е с увеличени размери и повишена плътност
- поради повишеното налягане в югуларните вени на шията, при оглед и палпация те са напълнени и разширени.
- патологичен венозен пулс – установява се пулс на вена югуларис – по време на систола на дясната камера и налична трикуспидална инсуфициенция част от кръвта се връща в дясното предсърдие, а оттам в горната празна вена и югуларните вени на шията.
- хипертрофия на дясната камера – доказва се чрез установяването на деснокамерни пулсации вляво до долната част на гръдната кост и в епигастриума чрез палпация. Чрез перкусия също може да се установи разширена дясна сърдечна граница.
Прочетете за:
Симптоми на хронична левостранна сърдечна недостатъчност
Хронична сърдечна недостатъчност