Белодробният абсцес представлява ограничено гнойно-некротично възпаление на белия дроб. Абсцесите могат да бъдат единични или множествени.
В развитието на белодробния абсцес се различават два стадия:
І стадий – до пробива на абсцеса в бронх
ІІ стадий – след пробив в бронха се образува кухина, изпълнена с гной и некротични материи.
Причините, водещи до белодробен абсцес са много, но аспирацията с последваща пневмония е най-честата. Бронхиалната обструкция, независимо от причината, води до инфекция дистално от нея с формиране на абсцес. Белодробни кисти и були също могат да бъдат инфектирани. Инфектирането по съседство при гнойни процеси в гръдна стена, плеврална кухина, по лимфогенен път, както и при открити или закрити гръдни травми може да предизвика формиране на белодробен абсцес.
Причинители на белодробния абсцес са различни микроорганизми – стрептококи, стафилококи, пневмококи и др.
Предразполагащи фактори са:
- анамнезата за алкохолизъм
- увредено общо състояние при рак и хронични болести (диабет и др.)
- чести аспирации при хиатална херния, рак на хранопровода, ахалазия или трахео-езофагеална фистула и др.
Диагностицирането на белодробния абсцес на време е от голямо значение поради риска от развитие на усложнения като емпием на плеврата, пневмоторакс, амилоидоза, мозъчни абсцеси и др.
Как се поставя диагнозата белодробен абсцес?
За поставяне на диагнозата белодробен абсцес се използват следните методи:
Анамнеза
Болните се оплакват от отпадналост, бодежи в гърдите и кашлица в началото с оскъдно отделяне на храчки, а на по-късен етап се отделят голямо количество гнойни храчки с бледозеленикав цвят. Може да се наблюдават и кървави жилки в храчките. Налице е още повишена температура с втрисане.
Физикален преглед
При изследване на болния се установява, че ако абсцесът е по-голям и близко разположен до гръдната стена, има притъпление, съответстващо на стенодопирната повърхност към гръдната стена с липсващо или отслабено дишане. При отхрачване на абсцеса са налице признаци за наличие на кухина – тимпаничен белодробен тон, амфорично дишане, влажни хрипове.
Лабораторни изследвания
Установява се левкоцитоза с олевяване и ускорено СУЕ.
Белодробна рентгенография
В началото показва само солидна формация или инфилтрат, съмнителни за рак или туберкулоза. При настъпила бронхиална комуникация се установяват хидро-аерични сенки.
КАТ на гръден кош
КАТ на гръдния кош е задължително изследване при хроничните абсцеси.
Бронхоскопия
Използва се за вземане на материал за микробиологична диагностика.
Автор: д-р Николета Кочанова
Прочетете за:
Белодробен абсцес