Острият апендицит представлява остро възпаление на апендикулярния израстък на сляпото черво. Той заема първо място между заболяванията от групата ,, остър корем”. Най-често острият апендицит се наблюдава на възраст от 20 до 40 години, като жените боледуват 2 пъти по-често спрямо мъжете. При децата острият апендицит най-често се наблюдава от 3 до 14-годишна възраст, по-рядко при децата до 3-годишна възраст, а от 0 до 1 година е изключителна рядкост.
За възникването на възпалителен процес в стената на апендикса е необходимо въздействието на редица способстващи фактори. Към тях се отнасят:
- застоя на съдържимото
- характера на храненето
- изменение реактивността на организма.
Как се поставя диагнозата остър апендицит?
Острият апендицит се диагностицира с помощта на няколко метода:
Подробна анамнеза относно оплакванията на пациента
За острият апендицит са характерни следните признаци: болки в корема, гадене и повръщане, нарушаване на чревната перисталтика, повишаване на температурата, учестяване на пулса, изменение в общото състояние. Обикновено болката започва от епигастриума или пъпа, много рядко от лявата хълбочна област, като след няколко часа се ограничава в илеоцекалната област (симптом на Kocher – болката се придвижва от епигастриума в илеоцекалната област; симптом на Kummeli – болката се движи от пъпа към илеоцекалната област).
Динамиката на болката е ценен симптом за диагнозата на острия апендицит. По правило болката при острия апендицит не ирадиира. Тя възниква предимно вечер, през нощта или в сутрешните часове, което е свързано с преобладаващото действие на блуждаещия нерв.
При голяма част от пациентите с остър апендицит, апетитът отсъства или е снижен. По-често е гаденето. Повръщането обикновено се появява след като се появи болката. То бива еднократно, възниква в началото на заболяването, като обикновено не е обилно и след като повърнат, болните не получават облекчение. В деня на заболяването като правило се отбелязва липса на дефекация.
Физикален преглед
Обективното изследване трябва да започне с оглед на корема и определяне на неговото участие в дихателния акт. Основният физикален метод за изследване при острия апендицит е палпацията на корема и отчитане на класическите болезнени точки и зони.
Мускулната защита е най-важният симптом за острия хирургичен корем, обусловен от острия апендицит. За доказателство на острия апендицит се използват и следните симптоми: на Щеткин – Blumberg, Образцов, Ситковский и Воскресенский. В практика основно значение има положителният симптомът на Щеткин-Блумберг – при дълбока палпация в дясната долна половина на корема, пациента изпитва болка. След това неочаквано за него рязко се вдига палпиращата ръка нагоре. Ако при това повдигане на ръката болката е по-силна, отколкото при натиска говорим за положителен симптом на Щеткин-Блумберг.
При перкусия (почукване по предната коремна стена) е налице болезненост. Не трябва да се забравя и ректалното туширане на пациента. С туширането се установява болезненост в кухината на Дъглас, което говори, че в перитонеалната кухина се развива възпалителен процес.
Важно е и измерването на телесната температура – най-характерната за острия апендицит е субфебрилната температура, повишаваща се обикновено до 38.5°С. Високите стойности (39-40°С) са характерни за детската възраст. Значение за диагнозата е разликата от 1 °С между ректалната и аксиларната температура.
Определят се честотата и характерът на пулса. Измерва се артериалното налягане, а при възрастни болни се осъществява и ЕКГ. Учестеният пулс е характерен за острия апендицит и ако е придружен и от обложен език, диагнозата е с по-голяма сигурност.
Лабораторни изследвания
Характерно е установяването на левкоцитоза (повишен брой левкоцити). В урината може да има албумин, а в седимента – еритроцити и левкоцити, когато възпаленият апендикс е разположен близо до пикочопровода или пикочния мехур.
Ултразвуково изследване (ехография) на коремни органи
В някои случаи позволява изобразяването на увеличения апендикс или наличието на абсцес в съседство.
Рентгенография на гръден кош и корем
Използва се за отдиференциране на острия апендицит от други заболявания.
Лапароскопия
Позволява оглед на органите в малкия таз и коремната кухина посредством лапароскоп – инструмент, съчетаващ оптична система и осветително тяло, който преминава през малък отвор в областта на пъпа.
Автор: д-р Николета Кочанова
Прочетете за:
Остър апендицит