Злокачествените тумори имат способността да се разпространяват (метастазират) в други органи на тялото, където дават началото на нови тумори, наречени метастатични. Най-често метастазирането става по три основни пътя:
- директен път – туморът прораства в съседните органи
- лимфогенен път – разпространява се чрез лимфните съдове в лимфните възли
- хематогенен път – чрез кръвта раковите клетки се дисеминират в различни органи.
Как злокачествените тумори метастазират в лимфните възли?
Раковите клетки се откъсват от първичния тумор, проникват в стената на лимфните капиляри и попадат в лимфата. Чрез лимфата се движат по лимфните съдове и достигат до лимфните възли. Първо възникват метастази в регионалните лимфни възли, а по-късно и в далечни лимфни възли.
Лимфните възли са част от имунната система на организма. Те се намират по хода на лимфните съдове и филтрират лимфата от дадена област на тялото. Лимфните възли биват повърхностни, например в областта на подмишницата, шията, ингвиналната област и дълбоки, например в хилусите на белия дроб, около червата.
По наличието на метастази в лимфните възли се определя стадия на туморния процес. Ако ракови клетки се откриват само в лимфните възли в близост до първичния тумор, това означава, че ракът е в по-ранен стадий и не се е разпространил далеч.
От друга страна, ако се докажат ракови клетки в лимфни възли, намиращи се далеч от първичния тумор, това означава, че ракът се разпространява бързо и/или е в напреднал стадий.
Важно е също колко ракови клетки има в засегнатия лимфен възел. Дали лимфните възли са увеличени, дали ракът се е разраснал извън капсулата на лимфния възел, при което съседни лимфни възли страстват като в пакет.
Стадирането на злокачествените тумори се извършва по TNM системата, където Т означава тумор, N – лимфен възел и M – метастази. Ако в лимфните възли не се откриват ракови клетки се говори за N 0 стадий, при наличие на метастази в лимфните възли след N се поставят числа 1,2 или 3 в зависимост от това колко възли са засегнати, колко са големи и колко са отдалечени от първичния рак.
Тумори, които най-често дават метастази първо в лимфните възли са например ракът на млечната жлеза, малигненият меланом, ракът на щитовидната жлеза, на простата.
Лимфните възли могат да бъдат засегнати освен от метастази и от първичен злокачествен тумор – лимфом на Ходжкин, Неходжкинов лимфом.
Какви са признаците за метастази в лимфните възли?
При наличие на метастази в лимфните възли се наблюдават следните симптоми:
- увеличаване на лимфните възли – лимфните възли увеличават размера си над 2 cm и могат да се опипат
- увеличените лимфни възли персистират повече от 6 седмици
- лимфните възли променят консистенцията си – стават твърди
- лимфните възли не са болезнени
- лимфните възли стават неподвижни, тъй като срастват помежду си и с околните тъкани.
Как се диагностицират метастазите в лимфните възли?
За установяването на метастази в лимфните възли допринасят следните методи:
- физикален преглед – лекарят палпира увеличените лимфни възли, определя тяхната, големина, консистенция, болезненост и подвижност
- ехография, ендоскопска ехография
- компютърна томография
- лимфография – инжектира се контрастно вещество в лимфен съд и чрез последващи рентгенографии в различни области се проследява изпълването на лимфните съдове. При наличие на метастази в лимфните възли се установява застой на лимфния ток.
- биопсия на лимфен възел
Най-точният метод за установяването на метастази в лимфните възли е извършването на биопсия на лимфен възел – взема се тъканен материал от лимфния възел и се изследва за ракови клетки.
Какво е лечението при метастази в лимфните възли?
Лечението на злокачествените тумори зависи от техния вид и стадий на развитие.
В случаите, в които злокачественият тумор е диагностициран в начален стадий и има метастази само в регионалните лимфни възли, шансовете за успех от лечението са по-големи.
Обикновено при оперативното лечение на първичния тумор се отстраняват и засегнатите регионални лимфни възли.
Ако са установени метастази в далечни лимфни възли, то те ще се нуждаят от допълнително лечение – химиотерапия, лъчетерапия.
Прочетете за:
Увеличени аксиларни лимфни възли
Увеличени ингвинални лимфни възли