Моноцити, лимфоцити и гранулоцити (неутрофилни, базофилни и еозинофилни) са трите основни вида бели кръвни клетки (левкоцити).
Моноцитите са най-големите по размер кръвни клетки, но са малко на брой. Представляват само 4 до 8 % от общия брой на левкоцитите в кръвта.
Референтните стойности на моноцитите в кръвта са 0,2 до 0,8 х 10 9 /l.
Моноцитите се произвеждат в костния мозък. Водят началото си от миелоидната стволова клетка. Първата разпознаваема клетка от моноцитната редица е монобластът. След процес на делене и зреене, той се превръща последователно в промоноцит и моноцит. Моноцитите напускат костния мозък и попадат в кръвта. Те циркулират в кръвта няколко дни, след което мигрират в тъканите, главно в слезката, черния дроб, лимфните възли, белия дроб, където могат да останат дни или години.
В тъканите моноцитите се превръщат в тъканни макрофаги и съставят моноцитно-макрофагеалната система. Тъканните макрофаги имат различни имена в зависимост от това в кой орган се намират. Например хистиоцити в съединителната тъкан, Купферови клетки в черния дроб, алвеоларни макрофаги в белия дроб, остеокласти в костите, микроглия в мозъка и др.
Каква е функцията на моноцитите?
Моноцитите и макрофагите са подвижни клетки, които извършват фагоцитоза. Те фагоцитират (поглъщат и унищожават) увредени или мъртви клетки, проникнали в организма микроорганизми (бактерии, вируси, гъби, паразити).
Моноцитите и техните производни в тъканите участват в задвижването на имунния отговор. Те представят антигенните продукти на Т- и В- лимфоцитите. Стимулираните моноцити секретират интерлевкин-1, който улеснява пролиферацията и узряването на Т- лимфоцитите.
Какви са причините за повишени моноцити в кръвта?
Моноцитоза се нарича състоянието, при което в кръвта се установяват завишени моноцити (над нормата 0,8 х 10 9 /l). Състояния, които могат да причинят високи моноцити в кръвта са например:
- вирусни инфекции – инфекциозна мононуклеоза, морбили
- паразитни инфекции – малария, лайшманиоза
- бактериални инфекции – туберкулоза, сифилис, бруцелоза, листериоза, бактериален ендокардит
- ендокринни и метаболитни заболявания – синром на Кушинг, затлъстяване
- болести на съединителната тъкан – ревматоиден артрит, системен лупус еритематодес
- хронични възпалителни заболявания на червата – болест на Крон
- саркоидоза
- болести на кръвта – хронична миелоидна левкемия, остра миелоидна левкемия, лимфом на Ходжкин
- миокарден инфаркт.
Какви са причините за понижени моноцити в кръвта?
Понижаването на моноцити в кръвта се нарича моноцитопения. Причини за нисък брой моноцити в кръвта са например:
- химиотерапия
- лечение с кортикостероиди
- хемодиализа
- сепсис
- вирусни инфекции, причинени от Епщайн-Бар вируса
- апластична анемия
- косматоклетъчна левкемия.
Прочетете за:
Видове левкоцити
Видове лимфоцити