Плеврата представлява серозна обвивка, която се състои от два листа – висцерален и париетален. Висцералната плевра покрива белите дробове, а париеталната плевра покрива отвътре гръдната стена, горната повърхност на диафрагмата и ограничава отстрани средостението (медиастинума).
Между двата листа на плеврата се образува плеврална кухина, в която нормално има около 5 мл плеврална течност. Тя улеснява плъзгането на плевралните листове при дихателните движения. Количеството и състава на плевралната течност се поддържа от равновесието между процесите на филтрация от париеталната плевра и реабсорбция от висцералната плевра. При нарушаване на това равновесие може да настъпи увеличаване на плевралната течност в плевралното пространство и поява на плеврален излив.
Плевралните изливи почти винаги са вторични – възникват като усложнение на друго заболяване. Рядко се наблюдават първични плеврални изливи – при тумори на плеврата, след гръдни травми.
Какви видове плеврален излив има?
В зависимост от причината за възникване се различават следните видове плеврални изливи:
1. Възпалителни плеврални изливи. Възникват при редица бактериални, вирусни, микотични и паразитни заболявания. Например при:
- пневмония
- белодробен абсцес
- бронхиектазна болест
- белодробна туберкулоза
- ехинококоза, амебиаза
2. Неопластични изливи – плеврални изливи при злокачествени заболявания
- първични тумори на плеврата – мезотелиоми, първични мезенхимни тумори
- бронхиален карцином
- карцином на млечната жлеза
- тумори на гръдната стена и медиастинума
- метастатични тумори – ендометриоза на плеврата, синдром на Meigs
- левкемия, лимфоми, мултиплен миелом
3. Плеврални изливи при сърдечно-съдови заболявания
- белодробен тромбоемболизъм
- сърдечна недостатъчност
- перикардит
- синдром на Дреслер (слединфарктен синдром)
4. Плеврални изливи при колагенози
- ревматоиден артрит
- системен лупус еритематодес
5. Плеврални изливи при саркоидоза
6. Плеврални изливи при заболявания на коремните органи
- болести на панкреаса
- цироза на черния дроб
- гнойни процеси в коремната кухина
- коремни операции
- болест на Budd-Chiari
7. Лекарствени плеврални изливи
8. Плеврални изливи при заболявания на лимфната система
9. Травматични плеврални изливи – при травми на гръдната стена, фрактура на ребрата
10. Редки плеврални изливи – например при облъчване на медиастинума.
В зависимост от състава на плевралната течност се различават следните видове плеврален излив:
- Трансудат
Трансудатът представлява бистра течност със светложълт цвят. Съдържанието на белтък е под 30 g/l, относителното тегло е под 1012, количеството на LDH в излива е под 200 U/l, седиментът е беден на клетки, няма микроорганизми.
Плеврален трансудат най-често се установява при сърдечна недостатъчност, чернодробна цироза, нефрозен синдром, микседем (хипотиреоидизъм), компресия на горна празна вена и др.
- Ексудат
Ексудатът представлява мътна течност със сламеножълт до жълтозелен цвят (гноен ексудат), може да бъде кръвенист (хеморагичен ексудат) или млекоподобен. Съдържанието на белтък е над 30 g/l, относителното тегло е над 1018, количеството на LDH в излива е над 200 U/l, седиментът е богат на лимфоцити, неутрофили, може да има микроорганизми.
Плеврален ексудат се установява при множество заболявания – възпалителни, неопластични, колагенози, заболявания на коремните органи и др.
- Гноен плеврален излив – емпием на плеврата
В плевралната кухина има гноен ексудат. Най-често се касае за вторично усложнение на възпалителни заболявания на белите дробове (пневмония, белодробен абсцес, бронхиектазии), на съседните на преврата органи или на коремните органи и др.
- Хеморагичен плеврален излив, хемоторакс
Когато макроскопски или микроскопски в ексудата се установяват еритроцити се говори за хеморагичен плеврален излив. Ако количеството на хемоглобина в плевралния излив е 25 % от това в серума е налице хемоторакс.
Хеморагичен плеврален излив може да се развие например при рак на белия дроб, белодробен инфаркт, кръвни заболявания. Хемоторакс възниква при тези случаи, когато е нарушена целостта на плеврата и има разкъсани кръвоносни съдове, например при гръдна травма.
- Липиден плеврален излив – хилоторакс, псевдохилозен излив
Хилоторакс се образува при преминаване на лимфа от гръдния проток (ductus thoracicus) в плевралната кухина. Наблюдава се при разкъсване на гръдния проток, например при травма на гръдния кош или от злокачествени тумори, може да се дължи и на лимфен застой. Плевралният излив е с високо съдържание на триглицериди и има вид на мляко.
Хсевдохилозният излив има високо съдържание на холестерол. Развива се при хронични възпалителни процеси в плеврата.
В зависимост от локализацията на плевралния излив се различават:
- свободен плеврален излив – в свободната плеврална кухина
- инкапсулиран плеврален излив – може да бъде: диафрагмален, медиастинален, интерлобарен, крайстенен.