Появата на подутина на шията е често срещано оплакване. Бучките в областта на шията могат да бъдат много малки и едва забележими или да имат големи размери и да изпъкват. Могат да произхождат от всички структури в тази област, например: кожа, мускули, мастна тъкан, щитовидна жлеза, трахея, ларинкс, слюнчени жлези, кръвоносни съдове, нерви, лимфни възли, шийни прешлени.
В повечето случаи наличието на бучка в областта на шията не е опасно. Понякога обаче чоже да бъде признак на сериозно състояние, например рак.
Какви са причините за поява на подутина на шията?
Редица заболявания могат да бъдат причина за поява на бучка в областта на шията. Ето някои от тях:
Увеличени шийни лимфни възли
Уголемените шийни лимфни възли са най-честата причина за откриване на бучки на шията. Всички видове инфекции могат да причинят подуване на лимфните възли. Например: тонзилит, фарингит, трахеит, ларингит, морбили, инфекциозна мононуклеоза, токсоплазмоза, тиреоидит (възпаление на щитовидната жлеза), туберкулоза, зъбен абсцес и др.
Лимфните възли на шията могат да се увеличат и при злокачествени заболявания – левкемии, лимфоми, при метастази от рак на белия дроб, щитовидната жлеза, хранопровода и др.
Гуша (струма)
Гушата представлява увеличаване на размерите на щитовидната жлеза в резултат на йоден дефицит. Поради йодният недоимък намалява продукцията на щитовидни хормони и се повишава секрецията на тиреоид стимулиращия хормон (ТСХ). Последва хиперплазия на тиреоцитите.
Според вида на хиперплазията се различават: дифузна (равномерна хиперплазия на жлезистия епител), нодозна (формирани са един или повече възли) и смесена гуша.
Щитовидната жлеза може да бъде леко увеличена или да има значителни размери и да деформира шията. Може да настъпи изместване на трахеята, на хранопровода, кръвоносните съдове и да се появят оплаквания от кашлица, задух, затруднено преглъщане, оток на лицето, промяна в гласа и др.
Токсичен аденом на щитовидната жлеза
Токсичният аденом представлява възел на щитовидната жлеза, който продуцира щитовидни хормони, независимо от нуждите на организма. Различават се три клинични форми:
- Тиреотоксична форма, при която е налице хипертиреоидизъм. Водещи оплаквания са учестената сърдечна дейност (тахикардия) и нарушенията на сърдечния ритъм.
- Апатична форма, при която се наблюдава депресия, вялост, сънливост.
- Латентна форма – липсват клинични прояви.
Рак на щитовидната жлеза
Тиреоидният карцином в начален стадий се представя като единичен възел с плътна консистенция, неравна повърхност и лошо отграничен от околната тъкан. Постепенно туморът нараства и обхваща капсулата на щитовидната жлеза, прораства в околните тъкани, става неподвижен, болезнен. Появяват се симптоми от притискане на съседните органи – задух, затруднено преглъщане. Появяват се метастази в регионалните лимфни възли, а по-късно и далечни метастази в костите, белите дробове.
Кожни проблеми
Гнойни възпалителни процеси, засягащи кожата и космените фоликули ((абсцес, фурункул, карбункул) в областта на шията могат да причинят формирането на подутина на шията.
Кожните тумори (меланома, плоскоклетъчен карцином) също могат да причинят появата на подутина на кожата.
Малка, кръгла подутина в областта на шията може да се дължи още на епидермоидна киста на кожата.
Липом
Липомът е доброкачествен тумор, който произхожда от мастната тъкан. Разполага се под кожата, като големината му варира от 1 до 5 см. Липомът не е болезнен, има мека консистенция, кръгла форма и нараства много бавно.
Вродена киста на шията
Вродена киста на шията възниква поради нарушение в ембрионалното развитие. Различават се два вида кисти: срединна киста на шията (дуктус тиреоглосус не е облитерирал) и странична киста на шията (тимо-фарингеалния канал не е облитерирал).
Други причини за подуване на шията:
- инфекция на слюнчените жлези
- аневризма на сънната артерия
- рабдомиосарком – тумор на меките тъкани
- травматичен хематом
- подкожен емфизем
- алергичен оток
- хемангиом.
Прочетете за:
Увеличени шийни лимфни възли
Липом – какво представлява?
Вродени кисти и фистули на шията