Синдромът на парещата уста се характеризира с продължителна пареща болка в областта на устата. Може да се засегнат езика, венците, устните, небцето, бузите или цялата устна кухина. Много често причината за възникването му остава неизвестна. Нарича се още стоматодиния или стоматопироза.
Синдромът на парещата уста се среща по-често при жени над 50-годишна възраст. Обикновено се появява внезапно, но може да се развие и постепенно.
Какви са причините за синдром на парещата уста?
Синдромът на парещата уста може да бъде първичен и вторичен.
За първичен или идиопатичен синдром на парещата уста се говори, когато не може да се установи конкретна причина за състоянието. Предполага се, че може да се дължи на увреждане на троичния нерв (n. trigeminus) или дисфункция на стриарната допаминергична система, която участва в регулацията на болката.
Вторичният синдром на парещата уста е последица от друго заболяване или състояние, например:
- стоматологична манипулация
- локално дразнене от лошо прилягащи зъбни протези
- сухота в устата (ксеростомия) – може да се дължи на редица медикаменти, които потискат саливацията (напр. диуретици, транквилизатори, миорелаксанти, антихистамини и др.) на проблеми със слюнчените жлези, синдром на Сьогрен
- проблеми в устната кухина, като гъбична инфекция, географски език, плосък лишей
- бруксизъм
- хапене на езика
- витаминен недоимък (дефицит на вит. В12, В1, В2 или В6) – недостигът на витамин В12, фолиева киселина и желязо се проявява с болка, парене, червен езис с изгладен връх и ръбове.
- алергична реакция към храна
- безпокойство, депресия, стрес
- други заболявания – диабет, хипотиреоидизъм, гастроезофагеална рефлуксна болест.
Синдромът на парещата уста се обостря от дразнещи съставки в течностите и храната, като кисели сокове, подправки, силно кафе, от някои води за уста.
Какви са симптомите при синдром на парещата уста?
Синдромът на парещата уста протича с неприятна пареща болка, чиято сила варира от умерена до силна. Болката най-често се локализира в езика, но може да се засегнат и устните, твърдото небце, венците или няколко области. Засилва се при говорене, напрежение и умора, а се потиска при отвличане на вниманието, работа, консумация на студени храни и напитки. Болката сутрин е най-слаба, през деня се усилва, а вечер е най-силна. Възможно е болката да е постоянна през деня или да се появява само в определени интервали от време.
Хората с хроничен синдром на парещата уста имат оплаквания в продължение на години. Понякога е възможно симптомите спонтанно да изчезнат.
Придружаващи симптоми при синдрома на парещата уста са:
- сухота в устата
- промени във вкуса – горчив или метален вкус
- депресия, тревожност
- нарушения на съня
- личностови разстройства.
Как се поставя диагнозата синдром на парещата уста?
Диагнозата се поставя като се изключат системни и локални заболявания. Трябва да се изключат заболявания на устната лигавица, като кандидоза, алергични реакции, инфекции, проблеми със зъбите. Важно е да се изключи дефицит на витамин В12, фолиева киселина и желязо, дефицит на естрогени, захарен диабет, синдром на Сьогрен.
Поставянето на локален анестетик потиска стоматодинията, но не потиска болката, ирадиираща от други структури.
За диагностициране на синдрома на парещата уста, вашият лекар ще ви разпита за оплакванията, които имате, ще извърши оглед на устната кухина, може да назначи и някои от следните изследвания – лабораторни изследвания, изследване на секрет от устната кухина, сиалометрия (измерване на слюнчената секреция), алергични тестове, психологични тестове и др.
Какво е лечението?
При вторичен синдром на парещата уста лечението е насочено към отстраняване на причината, довела до това състояние. Провежда се например лечение на гъбичната инфекция, на гастроезофагеалния рефлукс, прилагат се витамини от група В, спира се приема на някои медикаменти. След овладяване на основното заболяване оплакванията от парене в устата постепенно изчезват.
При първичен синдром на парещата уста няма ефективно лечение. Прилагат се различни методи на лечение, като например: антиконвулсанти и антидепресанти за лечение на невропатичната болка, когнитивно-поведенческа терапия, препарати, заместващи слюнката, промивки на устната кухина и др.
Някои мерки, които могат да помогнат за намаляване на симптомите и дискомфорта в устата са например:
- прием на повече течности
- избягване на кисели храни, като домати, цитрусови плодове
- избягване на пикантни храни, на канела и мента
- избягване на алкохола и тютюнопушенето
- намаляване на стреса чрез йога, хоби и др.