Хидронефроза е състояние, при което настъпва разширяване на бъбречните чашки и легенче, поради затруднено оттичане на урината. По-често се засяга единият от двата бъбрека, но могат да бъдат засегнати и двата. Хидронефрозата не е първично заболяване, а се дължи на някаква друга подлежаща причина.
Какви са причините за хидронефроза?
Хидронефрозата се дължи на състояния, при които се блокира оттока на урината и се нарушава дейността на пикочните пътища. Най-честата причина е запушване от конкремент на един от уретерите, които транспортират урината от бъбреците към пикочния мехур. Когато уретерът не успява да транспортира урината до пикочния мехур тя се задържа в бъбрека и в резултат може да се стигне до хидронефроза. В този случай се касае за вторична (придобита) хидронефроза.
Други причини са например: тумор на уретера или пикочния мехур, притискане на уретера при бременност, хиперплазия на простатата, неврогенен пикочен мехур.
Хидронефрозата може да бъде и вродена, дължаща се на аномалии на бъбреците, уретера или пикочния мехур, аномалии на бъбречните съдове.
Какви са симптомите при хидронефроза?
Нормално урината се оттича от бъбреците към пикочния мехур под минимално налягане. Налягането може да се увеличи, ако има някакво препятствие, което пречи на преминаване на урината. Задръжката на урина в бъбрека води до разширяване на бъбречните чашки и легенче и до увеличаване на размерите на бъбрека. Ако състоянието не бъде овладяно бързо може да се стигне до атрофия на бъбречния паренхим и до сериозно нарушаване на бъбречната функция.
Колкото по-дълго продължава обструкцията на уринарния поток, толкова по-сериозни ще са оплакванията на пациентите. По-честите симптоми, които се наблюдават при пациентите с хидронефроза са:
- болка в областта на корема в близост до хълбоците
- гадене и повръщане
- кръв в урината
- болка по време на уриниране
- чувство за неизпразване на пикочния мехур след уриниране
- покачване на телесната температура.
Нарушаването на оттичането на урината увеличава риска от инфекция на пикочните пътища. Това е и причината този вид инфекции да са най-често срещаното усложнение при хидронефроза. Някои от симптомите, по които може да разпознаете уринарните инфекции са:
- помътняване на урината
- болезненост и парене при уриниране
- слаба струя
- покачване на температурата и втрисане
- болки в областта на пикочния мехур.
В протичането на хидронефрозата се различават четири стадия:
- I стадий – бъбрекът е с нормални размери, има леко увеличаване на чашките
- II стадий – уголемени са бъбречните чашки и легенче
- III стадий – бъбрекът е с увеличени размери и намален паренхим
- IV стадий – бъбречният паренхим е напълно редуциран.
Как се диагностицира хидронефрозата?
Ранното откриване на това заболяване е от изключителна важност. Бъбреците могат да се увредят невъзвратимо, ако състоянието не се овладее навреме. След като прецени общото ви състояние лекуващият ви лекар може да назначи ултразвуково изследване или компютърна томография, за да оцени какво е състоянието на бъбреците и каква е причината за блокирането на оттока на урината.
Как се лекува хидронефрозата?
Лечението при хидронефрозата основно се фокусира върху дренирането на натрупаната в бъбрека урина. Изборът на метод на лечение ще зависи от причината довела до това състояние. Провежда се консервативно или оперативно лечение.
Ако единият от уретерите е запушен може да се наложи някоя от следните процедури:
- поставяне на уретрален стент за поддържане на потока на урината
- поставяне на нефростомна тръба за извеждане на урината от засегнатия бъбрек
- прием на антибиотици за овладяване на насложена инфекция на пикочните пътища.
Ако причината за хидронефрозата е камък, който е запушил уретера може да се наложи неговото премахване по хирургичен път.