Освен разгледаните в първата част на статията, други възможни усложнения при чернодробна цироза са:
Чернодробна енцефалопатия и чернодробна кома
Чернодробна енцефалопатия възниква поради недостатъчно неутрализиране в черния дроб на токсични за централната нервна система вещества (амоняк, феноли, меркаптан, мастни киселини и др.). Причините за това са от една страна нарушената функция на черния дроб, а от друга частичното отклоняване на кръвта от черния дроб през колатералите при наличие на портална хипертония.
В зависимост от тежестта на симптоматиката се различават 4 стадия на чернодробна енцефалопатия.
I стадий – сънливост, обърканост, нарушена концентрация, забавено мислене, размит говор
II стадий – дезориентираност, апатия, flapping тремор (едър тремор на горните крайници)
III стадий – сомнолентност, дъх на суров черен дроб, все още има flapping тремор
IV стадий – кома, липсва реакция към всякакви дразнители.
Хиперспленизъм
При хиперспленизъм слезката е увеличена и има усилено разрушаване на кръвни клетки в нея. Може да се развие хемолитична анемия, съчетана с тромбоцитопения и левкопения.
Кръвоизливи
При цироза на черния дроб се нарушава продукцията на витамин К-зависимите фактори на кръвосъсирването. Освен това броят на тромбоцитите е понижен поради хиперспленизма. В резултат кръвта не се съсирва правилно и са възможни спонтанни кръвоизливи. Появяват се петехии, екхимози.
Кръвоизливите от горната част на храносмилателния тракт са сред най-тежките усложнения на цирозата. В около една трета от случаите те се дължат на руптура на варици на хранопровода. Тези кръвоизливи могат да бъдат много тежки и животозастрашаващи.
Бактериални инфекции
При пациенти с напреднала чернодробна цироза се наблюдават по-често бактериални инфекции (пневмонии, инфекции на пикочните пътища). Причините за това не са добре изучени, но се предполага, че роля имат: порталната хипертония, която води до заобикаляне на черния дроб и нарушена детоксикация, дисфункция на ретикулоендотелната система, нарушена неутрофилна фагоцитоза и др.
Бактериите от чревен произход, особено E. coli, са най-честите причинители на бактериални инфекции при болни от цироза.
Недохранване
Увреденият черен дроб по-трудно обработва хранителните вещества. Това води до загуба на тегло и обща слабост.
Първичен рак на черния дроб
В 60 до 90 % първичният рак на черния дроб се развива на базата на чернодробна цироза. Клиничната симптоматика не е характерна. Най-често болните се оплакват от тежест и болка в горната дясна половина на корема, безапетитие, слабост, може да има жълтеница, повишена температура.
При пациентите с чернодробна цироза по-често се наблюдават:
- язвена болест – поради намаленото разграждане на гастрин и хистамин от увредения черен дроб
- камъни в жлъчния мехур – по-често се образуват билирубинови конкременти поради хроничната хемолиза
- панкреатит – установява се по-често при алкохолна цироза
- захарен диабет – среща се два пъти по-често при болните от цироза. В 30-40 % от случаите се диагностицира преди установяването на чернодробното заболяване.
Въпреки наличието на ефективна терапия за повечето усложнения на цирозата, често прогнозата е лоша. Чернодробната трансплантация е единственото ефективно дългосрочно лечение на усложнения, дължащи се на цироза.
Прочетете за:
Усложнения при цироза на черния дроб – 1-ва част
Чернодробна енцефалопатия и чернодробна кома