CRP (С-реактивен протеин) представлява белтък, синтезиран от черния дроб, чието ниво в кръвта се повишава бързо в отговор на възпаление.
Обикновено стойностите на С-реактивен протеин в кръвта са ниски. Високите нива на CRP в кръвта са индикатор за наличие на възпаление, което може да е резултат от инфекция, от хронично възпалително заболяване (напр. ревматоиден артрит, лупус, болест на Крон), от рак, травма и много други причини.
Изследването на С-реактивен протеин е неспецифичен тест, тъй като не може да установи причината за възпалението.
Защо се изследва CRP (С-реактивен протеин) в кръвта?
Основните показания за изследване на С-реактивен протеин са:
- при съмнение за възпалителен процес
- след хирургична операция или друга инвазивна процедура
При пациенти, претърпяли операция се установяват повишени стойности на CRP, които до 7 дни се нормализират. При настъпило усложнение, С-реактивният протеин продължава да се повишава.
- след бъбречна трансплантация
С-реактивният протеин се повишава при отхвърляне на бъбречния трансплантат.
- за проследяване на ефекта от лечението, ако вече сте били диагностицирани с инфекция или хронично възпалително заболяване.
Стойностите на CRP се увеличават и намаляват в зависимост от активността на възпалението. Ако нивата на CRP спаднат, това е знак, че лечението е ефективно.
Референтни стойности на С-реактивен протеин
Нормалните стойности на CRP са под 1 mg/l. Жените и пациентите в напреднала възраст имат по-високи нива на CRP.
Много фактори могат да повлияят на нивото на CRP. Леко повишени стойности на CRP може да има, например при: тютюнопушене, затлъстяване, настинка, безсъние, бременност, депресия, травма.
Някои лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) могат да предизвикат фалшиво ниски стойности на CRP, докато контрацептивите могат да предизвикат фалшиво високи стойности.
Какво показва изследването на CRP (С-реактивен протеин)?
Тълкуване на резултатите от изследване на CRP:
- нормални стойности – под 0,3 mg/l
Такива стойности се наблюдават при повечето здрави хора.
- нормални или незначително повишени стойности – от 0,3 до 1,0 mg/l
Незначителното повишение на CRP могат да предизвикат редица състояния, например: затлъстяване, бременност, депресия, диабет, високо кръвно налягане, обикновена настинка, гингивит, пародонтит, заседнал начин на живот, тютюнопушене.
- умерено повишени стойности – от 1 до 10 mg/l
Умереното повишение може да се дължи на остро възпаление от инфекция или хронично възпалително заболяване като ревматоиден артрит, лупус или друго автоимунно заболяване, злокачествено заболяване (напр. лимфом), миокарден инфаркт, панкреатит, бронхит и др.
- значително повишени стойности – от 10 до 49 mg/l
Значително повишени стойности на CRP може да има при остра бактериална инфекция (например остеомиелит, пневмококова пневмония), вирусни инфекции (грип, COVID-19), системен васкулит, тежка травма и др.
- силно повишени стойности – над 50 mg/l
Много високи стойности на CRP (над 50 – 100 mg/l) се установяват при тежки, остри бактериални инфекции.
hs-CRP тест
За разлика от стандартния CRP тест, високочувствителният CRP тест (hs-CRP) открива малки увеличения на CRP в кръвта.
hs-CRP тест се използва за оценка на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания при здрави хора.
Стойности на hs-CRP под 1 mg/l се считат за нисък риск. Нива между 1 mg/l и 3 mg/l се считат за умерен риск, а ниво над 3 mg/l се считат за висок риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания.