Хеморагична пневмония се отнася до пневмония, която се усложнява от кървене в белите дробове. Това кървене може да възникне в алвеолите или по-големите дихателни пътища и да варира от леко, локализирано кървене до тежък, дифузен кръвоизлив.
Хеморагичната пневмония е рядко, но тежко състояние, което изисква незабавна медицинска помощ поради високия риск от дихателна недостатъчност. Когато кървенето е значително, то ограничава притока на кислород. Това води до хипоксемия (ниски нива на кислород в кръвта), а в екстремни случаи може да доведе до спиране на дишането и смърт, ако не се лекува.
Усложнение на пневмония с кръвоизлив – механизъм
Риск от кръвоизлив възниква при тежки случаи на пневмония, когато инфекцията причини значително възпаление и увреждане на белодробната тъкан и кръвоносните съдове. Възпалението и ерозирането на кръвоносните съдове води до изтичане на кръв в белите дробове. Кървенето произхожда от бронхиалните и белодробните съдове. То може да настъпи по следните механизми:
- директно увреждане на тъканите – някои патогени (бактерии, вируси, гъби) могат директно да увредят белодробната тъкан. Това води до некроза и разкъсване на кръвоносните съдове в алвеолите.
- белодробна емболия и инфаркт – в някои случаи тежката пневмония може да доведе до образуване на кръвни съсиреци в белите дробове (белодробна тромбоемболия). Ако тези съсиреци попречат на кръвоснабдяването на участъци от белодробната тъкан може да настъпи белодробен инфаркт. Некрозата на белодробната тъкан може да доведе до кървене в белите дробове.
- свръхреакция на имунната система – понякога имунният отговор към инфекцията може да бъде толкова силен, че да увреди кръвоносните съдове в белите дробове. Това често се наблюдава при състояния като цитокинова буря. При нея прекомерният имунен отговор причинява широко разпространено възпаление и кървене.
- сепсис и нарушения на кръвосъсирването – пневмонията понякога може да доведе до сепсис и до нарушение на механизмите на кръвосъсирване. Може да се развие дисеминирана интравазална коагулация (ДИК синдром), при която се образуват кръвни съсиреци в цялото тяло. Това изчерпва факторите на кръвосъсирването и води до риск от кървене, включително в белия дроб.
- образуване на абсцеси и каверни – при някои инфекции могат да се образуват каверни или абсцеси в белите дробове. Те могат да ерозират кръвоносните съдове и да настъпи кървене.
Причини за хеморагична пневмония
Различни фактори и патогени могат да доведат до хеморагична пневмония, включително:
Бактериални инфекции
Някои видове бактерии, като Staphylococcus aureus (включително устойчив на метицилин S. aureus или MRSA), Klebsiella pneumoniae и Pseudomonas aeruginosa, могат да причинят тежко възпаление на белодробната тъкан. Може да се стигне до некроза на тъканите, увреждане на кръвоносните съдове и кървене в белите дробове.
Вирусни инфекции
Някои вирусни инфекции могат да причинят директно увреждане на белите дробове или да предизвикат свръхактивен имунен отговор и да увеличат риска от кръвоизлив. Примерите включват:
- Грипен вирус – тежките случаи на грип, особено H1N1 и H5N1, са свързани с хеморагични белодробни усложнения.
- Коронавирус – тежки инфекции, причинени от SARS-CoV-2, особено с коагулопатия могат да доведат до хеморагични усложнения в белите дробове
- Хантавирус – този вирус може да причини хантавирусен белодробен синдром, водещ до белодробно кървене и тежък респираторен дистрес.
- Аденовируси – някои аденовируси (особено серотипове 4, 7 и 14) могат да причинят тежка хеморагична пневмония, особено при имунокомпрометирани пациенти или малки деца.
- вируси Ебола и Марбург – тези вируси са свързани с вирусни хеморагични трески, които понякога могат да причинят хеморагична пневмония, като вторично усложнение.
- вирус на морбили – тежките инфекции на морбили, особено при имунокомпрометирани лица, могат да доведат до усложнения като хеморагична пневмония, въпреки че това се случва рядко.
Гъбични инфекции
При пациенти с отслабена имунна система някои гъбички като Aspergillus могат да нахлуят в белите дробове и кръвоносните съдове и да причинят хеморагична пневмония.
Автоимунни заболявания
Автоимунни заболявания, като синдром на Goodpasture или системен лупус еритематозус, също могат да причинят кървене в белите дробове. Тези състояния могат да доведат до имунен отговор, който атакува белодробната тъкан, причинявайки възпаление, увреждане на тъканите и кръвоизлив.
Въздействие на токсични вещества
Излагането на токсични газове, химикали или лекарства може да раздразни дихателните пътища и да увреди белодробната тъкан, което води до кървене.
Фактори, които повишават риска от хеморагична пневмония
Фактори, които могат да повишат риска от хеморагична пневмония са например:
- отслабена имунна система – особено податливи са хората с понижени защитни сили като тези с ХИВ/СПИН, пациенти с рак, подложени на химиотерапия или пациенти, приемащи имуносупресивни лекарства.
- хронични белодробни заболявания, включително хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и кистозна фиброза, повишават риска от тежки белодробни инфекции.
- хоспитализираните пациенти, особено тези в отделения за интензивно лечение, са изложени на по-висок риск поради потенциала за излагане на инфекции, придобити в болница.
- нарушения на кръвосъсирването – пациентите със съпътстващи нарушения на кръвосъсирването или тези на лекарства за разреждане на кръвта са по-податливи на усложнения, свързани с кървене.
- тютюнопушене
- напреднала възраст.
Тези фактори компрометират защитните механизми на организма, което го прави по-уязвим към тежки инфекции, които могат да доведат до усложнения като кръвоизлив.
Прочетете за:
Хеморагична пневмония – симптоми, лечение
Кръвоизлив в белия дроб