Костният мозък е гъбесто вещество, намиращо се в костите. Стволовите клетки са най-важната съставка на костния мозък и те са отговорни за образуването на червени и бели кръвни клетки и тромбоцити. Всяка една от тези клетки има жизненоважна функция в нашия организъм. Така белите кръвни клетки – левкоцити спомагат за борбата с инфекциите. Червените кръвни клетки пренасят кислород до всички части на нашето тяло. Тромбоцитите от друга страна са отговорни за съсирването на кръвта и по този начин предпазват организма от животозастрашаващи кръвоизливи.
Какво точно представлява трансплантацията на костен мозък?
Трансплантацията на костен мозък е медицинска процедура, при която увреден костен мозък се заменя със стволови клетки от здрав костен мозък. Първата трансплантация на костен мозък е осъществена през 1968 година и днес се използва при лечението на рак и други видове солидни тумори.
Какви видове трансплантация на костен мозък има?
Автоложна
При този вид трансплантация се взимат стволови клетки от самия пациент и се складират при много ниска температура. Пациентът се подлага на високи дози химиотерапия и лъчетерапия. След тези процедури взетите стволови клетки отново се инжектират в тялото на пациента.
Алогенна
При алогенната трансплантация има внасяне на чужди стволови клетки от донор в кръвта на пациента. В повечето случаи донорът трябва поне частично да има генетично съвпадения с пациента, за да се осъществи трансплантацията. Преди трансплантацията се правят специални кръвни тестове, които да установят процента на генетично съвпадение. Много често роднините на пациента могат да се окажат подходящи донори на костен мозък. Най-добре е трансплантацията да става от братя или сестри на пациента.
Трансплантация на костен мозък от пъпна връв
При този вид трансплантация се взимат стволови клетки от пъпната връв на бебето веднага след раждането. Тези стволови клетки се съхраняват, до времето когато те ще са нужни за трансплантация. Стволовите клетки от пъпна връв са незрели и затова не е нужно да бъдат правени тестове за съвпадение.
Какви са рисковете при трансплантация на костен мозък
След трансплантацията на костен мозък пациентите могат да се оплачат от някои от следните симптоми:
- гръдна болка;
- втрисане;
- спадане на кръвното налягане;
- повишаване на температурата;
- главоболие;
- гадене и повръщане;
- задух.
Възможните усложнения след трансплантация на костен мозък зависят от много неща включително:
- болестта, заради която се налага трансплантация;
- дали е осъществена химиотерапия или лъчетерапия преди трансплантацията на костен мозък;
- вашата възраст;
- колко е процента на съвпадение между донора и пациента;
- вида на трансплантацията – автогенна, алогенна, от пъпна връв.
Някои от по-сериозните усложнения след трансплантация на костен мозък включват:
- анемия;
- катаракта;
- увреждане на бъбреците, черния дроб, белите дробове и сърцето;
- ранна менопауза;
- забавено развитие при деца след трансплантация на костен мозък;
- развитие на животозастрашаваща инфекция.
Прочетете за:
Костен мозък