Липомът е доброкачествен тумор, който се състои от зрели мастни клетки. В повечето случаи не предизвиква оплаквания и не се налага лечение.
Причината за появата на липом е неизвестна, но се наблюдава наследственост.
В повечето случаи се развива един или два липома, но понякога може да има няколко липома в различни части на тялото – множествени липоми, които са по-характерни за мъжете.
Най-често липомите възникват в средна възраст – между 30 и 50 години.
Липомите са с големина от грахово зърно до около 5 cm, като имат бавна еволюция. Обикновено се разполагат подкожно, най-често в областта на шията, раменете, гръдния кош, ръцете и гърба. Рядко липомите могат да се открият във всички вътрешни органи, където има мастни клетки, например в храносмилателния тракт, около бъбреците, в млечната жлеза.
Липомът има овална форма и наличие на капсула, която го отграничава от околните тъкани. Опипва се като мека и подвижна подутина, разположена под кожата. Не причинява болка и не променя големината си с години – има много бавен растеж.
Много рядко липомът може да притисне съседни структури (съдове, нерви) и да причини оплаквания, например поява на болка от притискане на нерв.
Могат да се наблюдават следните видове липоми:
- ангиолипом – съдържа в периферията си и съдове. Откриват се болезнени подкожни възелчета, по-често по горните крайници. Възникват преди пубертета.
- ангиомиолипом – съдържа и гладкомускулни клетки.
- атипичен липом – среща се след 50 годишна възраст. Трябва да се разграничи от липосарком.
- вретеновидноклетъчен липом – среща се по-често у мъже в областта на шията и раменния пояс.
Диагностицирането на липомите е лесно и става само чрез оглед и палпация. За диагностиката на липоми на вътрешните органи допринася компютърната томография.
Липомите не малигнизират и не се налага тяхното премахване.
Хирургично отстраняване може да се наложи в случаите, когато липома:
- придобие твърда консистенция
- увеличи размерите си
- стане болезнен
- възпалява се често
- притиска съседни структури
- поради козметични причини.
Хирургичното отстраняване на липома може да се извърши в амбулаторни или клинични условия в зависимост от локализацията му.