Кислородната сатурация измерва процента на кислород в кръвта. За повечето здрави възрастни нормалната кислородна сатурация (SaO2) е между 95% и 100%. Стойност, по-ниска от 90%, се счита за ниско насищане с кислород и изисква кислородна терапия.
Хемоглобинът се съдържа в еритроцитите и функцията му е да пренася кислорода от кръвта в тъканите. Хемоглобиновата молекула се състои от четири глобинови вериги и хем, свързан с желязо. Една молекула хемоглобин може да транспортира до четири молекули кислород.
Измерването на кислородната сатурация е особено важно за пациенти със здравословни проблеми, които могат да намалят нивото на кислород в кръвта. Тези състояния включват хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), астма, пневмония, рак на белия дроб, анемия и други кардиопулмонални заболявания.
Как се измерва кислородната сатурация?
Насищането с кислород се измерва по два начина: кръвно-газов анализ на артериалната кръв (ABG или SaО2) или пулсова оксиметрия (SpО2). Кръвно-газовият анализ се прави само в болница, докато пулсовата оксиметрия може да се прави дори у дома.
Пулсова оксиметрия
Това е най-разпространеният метод за измерване на насищането с кислород. Представлява лесен, безболезнен, неинвазивен метод, при който оксиметъра се поставя на върха на пръст на ръката или на ушната мида за индиректно измерване на насищането с кислород.
Пулсовият оксиметър измерва кислорода в кръвта индиректно чрез измерване на светлинните вълни, погълнати от кръвта. Той използва два източника на светлина, червена светлина и инфрачервена светлина, които се абсорбират от кръвта. По-високата абсорбция на инфрачервена светлина показва добра наситеност с кислород, докато по-високата абсорбция на червена светлина показва лоша наситеност.
Пулсовата оксиметрия е по-бърз и по-лесен метод, но не е толкова точен, колкото кръвно-газовия анализ. Няколко фактора могат да повлияят на резултатите, например:
- мръсни пръсти
- ярка светлина
- по-тъмна кожа
- тъмен лак на ноктите
- лоша циркулация на крайниците.
Кръвно-газов анализ
Кръвно-газовият анализ измерва нивото на кислород и въглероден диоксид в кръвта. За теста кръвта може да се вземе от радиалната артерия на китката (артериален кръвен газов тест) или от ушната мида (капилярен кръвен газов тест).
Какви са причините за ниска кислородна сатурация?
Медицинският термин за ниско ниво на кислород в кръвта е хипоксемия. Това състояние може да се дължи на множество заболявания. Ето някои от тях:
- респираторни инфекции (напр. грип, COVID-19, пневмония)
- хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- астма – причинява стесняване на дихателните пътища
- пневмоторакс – настъпва частичен или пълен колапс на белия дроб
- анемия – броят на червените кръвни клетки е понижен
- сърдечни заболявания
- белодробна емболия – настъпва, когато кръвен съсирек причини запушване на артерия на белия дроб
- вродени сърдечни дефекти
- сънна апнея
- някои лекарства
- голяма надморска височина и др.
Най-честите симптоми на хипоксемия включват задух, кашлица, хрипове, учестено дишане, ускорен пулс, главоболие, объркване, посиняване на кожата и лигавиците (цианоза).
Ниското насищане на кръвта с кислород може да доведе до по-малко кислород в тъканите на тялото (до хипоксия). При малък дефицит, клетките могат да се адаптират, но при голям дефицит може да настъпи увреждане на клетките и клетъчна смърт.
Мозъкът е най-чувствител към дефицит на кислород. Мозъчните клетки могат да започнат да умират в рамките на пет минути след лишаване от кислород. Ако хипоксията продължи по-дълго, това може да доведе до кома, гърчове и мозъчна смърт.
Как да повишим ниската кислордона сатурация?
Кислородна сатурация под 95% се счита за абнормна. Понижаването на насищането на кръвта с кислород под 90% изисква спешна медицинска помощ.
При лека до умерено понижена кислородна сатурация следните мерки могат да помогнат за повишаване на кислорода в кръвта:
- застанете изправен, а не легнал
- влезте вътре, ако сте на открито и е много горещо или много студено
- закашляйте се, за да се освободите от натрупани секрети
- вдишайте дълбоко чист въздух
- редовните физически упражнения могат да подобрят капацитета на белите дробове за обмен на газове
- здравословната и балансирана диета също може да помогне за подобряване на насищането на кръвта с кислород. Тъй като дефицитът на желязо е една от основните причини за ниско насищане с кислород, се препоръчва прием на храни, които са богати на желязо, като месо, стриди, боб, спанак.
Ако обаче кислородната сатурация е опасно ниска, е необходима кислородна терапия. Много е важно да се открие причината за ниското насищане с кислород. Провежда се лечение на заболяването, довело до ниска кислородна сатурация.
Прочетете за:
Причини за хипоксемия
Симптоми на хипоксемия, диагноза и лечение