Причините за хипоксемия и механизмите, по които възниква разгледахме в първата част на статията. Сега ще се спрем на симптомите, диагнозата и лечението на това състояние.
Какви са главните симптоми на хипоксемия?
Симптомите на хипоксемия могат да бъдат остри и хронични. Острите симптоми на хипоксемия се появяват бързо и обикновено включват:
- задух
- учестено дишане
- учестена сърдечна дейност.
Други симптоми, които могат да възникнат както при остра, така и при хронична хипоксемия са:
- кашлица
- хрипове
- главоболие
- обърканост, дезориентация
- посиняване на кожата, устните, ноктите.
При малки деца хипоксемията може да се прояви още с:
- летаргия
- раздразнителност
- безпокойство.
Нелекуваната хипоксемия може да доведе до хипоксия и до редица усложнения, тъй като без достатъчно кислород органите не могат да функционират оптимално.
Възможно е да настъпи увреждане на жизненоважни органи като сърце, мозък, бъбреци при липса на достатъчно кислород. Хипоксемията може да бъде фатална, ако не се лекува.
Как се поставя диагнозата хипоксемия?
За диагностициране на хипоксемията допринасят следните изследвания:
- данни от анамнезата – пациентът може да съобщи за наличие на хронично белодробно заболяване
- физикален преглед – може да се установи посиняване на кожата, устните, ноктите. Извършва се аускултация на сърцето и белите дробове.
- пулсова оксиметрия – поставя се устройство (оксиметър) на пръст на ръката, за измерване на нивата на кислород в кръвта. При пулсова оксиметрия нормалните нива на кислород в кръвта са около 95% до 100%. Стойности под 90% са ниски.
- кръвно-газов анализ на кръв, взета от артерия – определя са парциалното налягане на кислорода и въглеродния диоксид. Нормалното ниво на кислород в артериалната кръв е около 80 до 100 mmHg.
- белодробни функционални тестове – това са дихателни тестове, които анализират колко добре функционират белите дробове.
- образни изследвания – помагат за установяване на причината за хипоксемия, като пневмония или оток на белия дроб.
Какво е лечението при хипоксемия?
Целта на лечението е да се възстанови нормалното ниво на кислорода в кръвта. Провежда се кислородна терапия. Има различни начини, по които човек може да получи кислородна терапия, като например чрез маска за лице или назална канюла. При тежки случаи може да се наложи интубация и механична вентилация.
Хипоксемията обикновено е резултат от друго основно заболяване, като ХОББ, астма, пневмония и е необходимо лечение на това заболяване.
Как да се предпазите от хипоксемия?
Някои промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на вероятността от хипоксемия или да предотвратят състояния, които могат да доведат до хипоксемия. Ето някои стъпки, които може да предприемете:
- отказване от тютюнопушенето
- избягване излагането на замърсен въздух
- превенция на респираторни инфекции чрез ваксини и носене на предпазни маски
- практикуване на дихателни упражнения
- редовно приемане на лекарствата, предписани за основното заболяване, което може да причини хипоксемия
- използване на допълнителен кислород, ако е необходимо.
Прочетете за:
Хипоксемия – причини