Болката в ушите е често срещан проблем, особено при деца. Може да бъде остра или тъпа, временна или постоянна, едностранна или двустранна. По-често болката в ушите е слаба и преминава за няколко дни без лечение. Понякога обаче може да бъде много силна, непоносима, да затруднява съня, храненето, ежедневните дейности.
Какви са причините за болка в ушите?
Най-честата причина за болки в ушите е ушната инфекция – остър или хроничен гноен отит, цирей на външния слухов проход, дифузен външен отит, мастоидит. Главните причинители са бактерии, по-рядко вируси и гъбички. Боледуват най-често децата.
Други причини за болка в ушите са:
- травма на ухото
- чуждо тяло в ухото
- артрит на темпоромандибуларната става
- тонзилит, синузит
- невралгия на троичния нерв
- попадане на вода в ухото
- натрупване на ушна кал
- проблеми със зъбите
- промяна в налягането от двете страни на тъпанчевата мембрана.
Ако болката в ушите е много силна, придружава се от повишена температура, намаление на слуха, то трябва незабавно да потърсите лекарска помощ. Ако болката в ушите не е много силна или за подпомагане на медикаментозното лечение, може да използвате някои домашни средства.
Кои домашни средства могат да облекчат болката в ушите?
- Студен или топъл компрес
Поставянето на студен или топъл компрес върху ухото за 10-15 минути или тяхното редуване е лесно средство за намаляване на болката от ушна инфекция, особено при деца.
- Чесън
Чесънът има както антибактериални, така и болкоуспокояващи свойства. Може да приготвите чесново масло, като сложите малко счукан чесън в зехтин и го загреете. След това прецедете маслото и сложете 1-2 капки в ухото.
- Джинджифил
Джинджифилът има естествени противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за успокояване на болката в ушите. Под формата на сок или масло може да се приложи около външния ушен канал, но не трябва да се поставя директно в ухото.
- Зехтин
Поставянето на 2-3 капки затоплен зехтин в ушния канал може да намали болката, въпреки че няма научни доказателства за ефективността му.
- Упражнения
Някои упражнения могат да помогнат за намаляване на налягането в ушния канал, причинено от ушни инфекции. Особено полезно е упражнението, при което се извършва ротация на врата.
- Променете позата на спане
Спането в неправилна позиция може да влоши болката. На хората, които спят настрани се препоръчва засегнатото ухо да бъде нагоре, а не да е надолу към възглавницата.
- Ябълков оцет
Смесете равни части ябълков оцет и вода и сложете няколко капки в ухото, което има проблем, след което го покрийте с памук. Ябълковият оцет действа добре за намаляване на възпалението, тъй като има антибактериални свойства.
- Сок от босилек
Сокът от босилек може да се използва за лечение на ушни инфекции. Той притежава противовъзпалителни, антиоксидантни, антибактериални и имуностимулиращи свойства, които допринасят за оздравяването на ушната инфекция и изчезване на болката в ушите.
Прочетете за:
Остър гноен отит
Външен отит