Натуралните лаксативи са естествени слабителни средства, които спомагат за облекчаване на запека. Те могат да бъдат евтина и по-важното безопасна алтернатива на медикаментите, използвани за лечение на констипация.
Лаксативите се различават по своя механизъм на действие. Едни увеличават водата в изпражненията, за да ги направят по-меки и да улеснят преминаването им през чревния тракт. Други увеличават обема на фекалиите, което от своя страна стимулира движенията на червата. Трети стимулират чревната перисталтика и ускоряват придвижването на фекалиите.
Много плодове, зеленчуци, масла и семена могат да помогнат за поддържането на редовна дефекация.
Кои са най-често използваните натурални лаксативи?
Вода
Редовната дехидратация на организма може да доведе до запек. За да предотвратите това, е важно да пиете достатъчно вода всеки ден.
Когато тялото е добре хидратирано повече вода ще остане в лумена на дебелото черво, консистенцията на фекалиите ще бъде по-мека и те по-лесно ще преминават през чревния тракт.
Освен това водата усилва ефекта на други естествени лаксативи, като фибрите.
Плодове с високо съдържание на фибри
Фибрите са баластни вещества, които не се усвояват от организма. Различават се разтворими и неразтворими фибри. Разтворимите фибри абсорбират фодата и образуват гелообразно вещество, което омекотява изпражненията и подобрява консистенцията им. Неразтворимите фибри преминават през чревния тракт в непроменен вид и увеличават обема на изпражненията, като по този начин допринасят за по-бързото им предвижване.
Богати на фибри плодове са например:
- сини сливи – съдържат и сорбитол, който се абсорбира слабо и действа като осмотичен агент, увеличаващ съдържанието на вода в изпражненията
- киви – съдържа и пектин, за който е доказано, че има слабителен ефект
- круши – имат също високо съдържание на фруктоза и сорбитол
- горски плодове (ягоди, боровинки, къпини) – съдържат разтворими и неразтворими фибри
- смокини и др.
Ленено семе
Лененото семе е традиционно средство за облекчаване на запека. То съдържа идеална комбинация от разтворими и неразтворими фибри, които допринасят за увеличаване на обема на изпражненията и ускоряват преминаването им през чревния тракт.
Освен това разтворимите фибри стимулират бактериалния растеж и увеличават масата на фекалиите. По време на бактериалната ферментация на разтворимите фибри се получават късоверижни мастни киселини, които повишават мотилитета на червата.
Лененото семе има високо съдържание и на магнезий, който също стимулира чревната перисталтика.
Семена от чия
Семената от чия са изключително богати на фибри, като 85 % от тях са неразтворими, а 15 % са разтворими. Те абсорбират голямо количество вода, при което се образува гелообразна субстанция, улесняваща движението на фекалиите в червата.
Алое вера
Сокът от алое вера може да се използва като естествен лаксатив. Слабителното му действие се дължи на съдържащите се в листата му антрахинонови гликозиди, които привличат вода в лумена на червата и стимулират тяхното движение.
Листни зеленчуци
Листните зеленчуци като спанак, зеле, брюкселско зеле, броколи са богати не само на фибри, но и на магнезий, което ги прави превъзходно природно средство за предпазване от запек.
Други натурални лаксативи са:
- зехтин
- рициново масло
- овесени ядки
- сладки картофи
- папая
- кефир
- кафе.
Използването на естествени лаксативи, добрата хидратация на организма, спазването на здравословна диета и отделянето на време за редовна физическа активност ще помогнат за предотвратяване на запека.