Мекониум аспирационен синдром (МАС) възниква, когато бебето аспирира (вдиша) мекониум малко преди, по време или непосредствено след раждането.
Мекониум се наричат първите фекалии на новороденото. Те имат лепкава консистенция и тъмнозелен цвят. Мекониумът се състои от чревни епителни клетки, слуз, лануго, жлъчка, погълната амниотична течност, интестинални и панкреасни секрети, вода. Той не съдържа бактерии, което го отличава от изпражненията. В червата на плода се появява мекониум около 12 г. с. , но основно се натрупва през последните 8 седмици на бременността.
Новородените обикновено отделят мекониум в първите един два дни след раждането. Някои бебета обаче отделят мекониум, докато са още в матката часове преди раждането.
Попадането на мекониум в белите дробове на бебето може да причини запушване на дихателните пътища, увреждане на белодробната тъкан, нарушаване на функцията на сърфактанта. В резултат дишането на бебето е затруднено.
Тежестта на състоянието зависи от количеството мекониум, което бебето е аспирирало, от това колко време мекуниумът е престоял в белите дробове и колко скоро проблемът е диагностициран и лекуван.
Какви са причините за аспирация на мекониум у новородени?
Мекониум аспирационен синдром може да възникне, когато бебето изпитва стрес и недостиг на кислород (хипоксия). Хипоксията стимулира чревната перисталтика и отпуска аналния сфинктер, което води до отделяне на мекониум и смесването му с амниотичната течност. Докато още е в матката, по време на раждането или веднага след раждането бебето може да вдиша мекониум и да се развие мукониум аспирационен синдром.
Фактори, които повишават риска от аспирация на мекониум са:
- преносена бременност
- трудно и продължително раждане
- здравословни проблеми на майката – високо кръвно налягане, диабет
- усложнения с пъпната връв или плацентата
- инфекция.
Какви са симптомите при мекониум аспирационен синдром?
Главният симптом при аспирация на мекониум е респираторния дистрес. Бебето диша учестено и шумно. Други характерни симптоми са:
- синкав цвят на устните, кожата – цианоза
- забавена сърдечна дейност
- ниско кръвно налягане
- бебето е отпуснато.
Околоплодните води са зелено оцветени поради наличието на мекониум.
Какви усложнения са възможни при аспирация на мекониум?
При повечето новородени с мекониум аспирационен синдром не се наблюдават усложнения. Понякога обаче може да настъпи:
- блокиране на дихателните пътища и развитие на ателектаза
- пневмоторакс
- химически пневмонит
- инактивиране на сърфактанта
- белодробна хипертония.
Как се диагностицира мекониум аспирационният синдром?
Диагнозата се поставя въз основа на симптомите на новороденото и наличието на мекониум в околоплодната течност.
За потвърждаване на диагнозата се прави кръвно-газов анализ (установява се понижен кислород и повишен въглероден оксид в кръвта) и рентгеново изследване на белите дробове.
Какво е лечението при аспирация на мекониум?
Ако новороденото е с мекониум аспирационен синдром е необходимо незабавно отстраняване на мекониума от горните дихателни пътища – нос, уста, фаринкс. Бебето се приема в интензивно неонатологично отделение, където се следи дихателната честота, сърдечната дейност, кислородната сатурация.
При нужда се провежда следното лечение:
- ендотрахеална интубация и аспирация
- кислородотерапия, като при тежки случаи се включва механична венилация
- инхалация на азотен оксид
- прилагане на сърфактант
- терапия с кортикостероиди
- антибиотици за предотвратяване на инфекция.
Прочетете за:
Мекониум илеус у новородено