Повиването на бебетата може да повиши риска от синдрома на внезапна детска смърт по време на сън, показва проучване, публикувано в сп. Pediatrics.
Учени от Университета на Бристол, Великобритания са установили, че бебетата, които са били повивани в пелени и поставяни в креватчето си по корем или в странично положение са имали 38 % по-висок риск от синдрома на внезапна детска смърт. При бебетата, които са спяли по гръб този риск е бил много по-малък.
За да установят връзката между повиването на бебетата и синдрома на внезапна детска смърт, учените са разгледали резултатите от четири отделни проучвания, проведени във Великобритания в продължение на 20 години. Те са анализирали данните за 2510 бебета, от които 760 са починали от синдрома на внезапна детска смърт.
Това проучване в никакъв случай не съветва родителите да спрат да повиват бебетата си. То показва, че повиването може да бъде опасно за по-големите деца, които вече могат да се обръщат от гръб в по-опасна позиция докато спят. Това обикновено се случва между 4 и 6 месечна възрат.
Авторите на проучването съветват родителите, които повиват децата си винаги да ги поставят по гръб в леглото им. Освен това трябва да преценят кога да спрат да повиват бебето. Най-добре е това да стане веднага след като бебето започне да се обръща самостоятелно.
При новородените, които не могат сами да се обръщат от гръб по корем, повиването е напълно безопасно. Освен това се счита, че при повиване на бебетата се наподобява тясното положение, в което са били в матката и се предполага, че това ги успокоява и им помага да заспят по-бързо.
Синдромът на внезапната детска смърт представлява смърт на дете под една годишна възраст, причината за която лекарите не могат да установят.