Топлинният удар е животозастрашаващо състояние при децата, което се наблюдава когато тялото на детето прегрее. По-просто обяснено температурата на детето се покачва в такава степен, че тялото му вече не може да се охлажда нормално.
Бебетата и по-малки деца са изключително податливи към топлинен удар. Тялото на бебето може да прегрее дори ако е малко по-дълго време навън, когато температурите са по-високи, особено ако е и дехидратирано или облечено повече от нужното за такива температури.
През лятото в никакъв случай не трябва да оставяте детето си за повече от 1-2 минути в паркирана кола, защото топлинният удар е състояние, което се развива много бързо, а и в колите температурите се покачват много по-бързо.
Как може да познаете, че детето ви е получило топлинен удар?
В началото детето може да изглежда много изтощено и изключително жадно. Други първи симптоми са по-студената и изпотена кожа. Ако детето е по-голямо и вече говори може да се оплаче от болки в краката или стомашни болки.
Следващите симптоми, които се появяват при топлинен удар са:
- повишаване на телесната температура над 39 градуса
- зачервяване на кожата
- ускорен пулс
- неспокойство
- обърканост
- гадене и повръщане
- учестено, повърхностно дишане
- отпуснатост и загуба на съзнание в някои случаи.
Какво да направите, ако имате съмнение, че детето ви е получило топлинен удар?
Първото, което трябва да направите е да се обадите на Бърза помощ, след което да се постараете да свалите температурата на детето възможно най-бързо. Тук времето е от значение, защото иначе детето може да изпадне в безсъзнание и да настъпят по-сериозни усложнения.
Съблечете дрешките на детето и го поставете на хладно място. Ако сте навън, намерете сенчесто място където да отидете или намерете затворено помещение, където е по-хладно.
Докато изчаквате помощ намокрете парцал или някаква дреха с вода и обтрийте тялото на детето, за да охладите тялото му, колкото е възможно. През това време говорете на детето и го успокойте, че всичко ще е наред.
Не давайте на детето прекалено много течности, докато чакате да дойде Бърза помощ. Нека пийне малко вода на малки глътки и на почивки. Друго, което не трябва да давате на детето в такъв случай е Ацетаминофен или други температуропонижаващи средства, защото при топлинен удар те няма да подействат.
Как да предпазите детето си от топлинен удар?
При бебетата и малките деца не е нужно много, за да прегреят телцата им, защото те все още не са свикнали добре с високите температури. През летните месеци обличайте леко децата с памучни и свободни дрешки. Излизайте през часовете преди обед и привечер. Избягвайте да извеждате детето навън през обедните часове, когато слънцето е най-силно или през летните дни, когато има предупреждения за особено високи температури. Разхождайте се на по-сенчести места и задължително носете в себе си шише с вода, от което детето да пие, докато е навън.