Бронхиолитът е често срещана инфекция на долните дихателни пътища, която засяга бебета и деца под 2 годишна възраст. Повечето случаи на това заболяване са леки и децата се възстановяват без специфично лечение до три седмици, макар че в някои случаи симптомите на децата са по-тежки и се налага болнично лечение.
Какви са причините за бронхиолит?
Бронхиолитът най-често настъпва при инфектиране на най-малките клонове на дихателните пътища, наречени бронхиоли с вирус. В резултат от навлизането на вирусния причинител бронхиолите се подуват и инфектират. В дихателните пътища се натрупва мукус, който затруднява свободното навлизане на въздуха в белите дробове.
Повечето случаи на бронхиолит се дължат на инфектиране с респираторно синцитиалния вирус. Той е често наблюдаван вирус, с който се среща почти всяко дете до 2 годишна възраст. Повишен брой на инфекции с този вирус има през зимния сезон.
Бронхиолит се наблюдава и при инфектиране с други вируси, като този на грипа например.
Бронхиолитът е инфекциозно заболяване, при което децата се заразяват с причинителя при контакт с болно дете при кихане, кашляне или говор.
Какви са симптомите на заболяването?
В първите дни оплакванията на децата наподобяват много на тези при обикновена настинка:
- хрема
- кашлица
- леко покачена температура
- отпадналост.
След началните симптоми може да има период от седмица или малко повече, през която децата имат затруднено дишане. Освен проблемите с дишането децата могат да развият и някои други симптоми, като:
- суха кашлица
- липса на апетит
- повръщане след хранене
- свиркащо дишане
- раздразнителност.
Как се поставя диагнозата?
Обикновено лекарите могат да поставят диагнозата бронхиолит, само като видят детето за малко и след като преслушат белите му дробове. Понякога може да се наложат няколко посещения на лекарския кабинет преди да може да се отдиференцира бронхиолитът от обикновената настинка или грип. Ако състоянието на вашето дете е по-тежко и симптомите му се влошават може да се наложи извършването на някои допълнителни изследвания:
- Рентген на гръден кош
- Взимане на носен и гърлен секрет
- Кръвни изследвания.
Какво е лечението?
По-голямата част от случаите на бронхиолит се овладяват с домашно лечение. Трябва да се грижите детето ви да получава достатъчно течности. Може да се използват капки за нос за облекчаване на хремата. Важно е да наблюдавате детето си и ако забележите влошаване на състоянието му задължително да потърсите медицинска помощ.
Тъй като бронхиолитът най-често се дължи на инфекция с вирус, антибиотиците, които се използват за справяне с бактериални инфекции не са ефективни при лечението на това заболяване. Специалистите не препоръчват за лечението на бронхиолит да се използват кортикостероиди или противовирусният медикамент рибавирин, защото те не са показали да подобряват състоянието на болните деца.