Рефлукс при бебе е налице, когато бебето изплюе храна или течност, която се е върнала пасивно от стомаха през хранопровода в устната кухина.
Гастро-езофагеалният рефлукс (ГЕР) се среща изключително често в ранна детска възраст, като почти всички деца със симптоми на ГЕР оздравяват спонтанно към 12-месечна възраст.
Какви са причините за рефлукс при бебе?
Дължи се на релаксация на долния езофагеален сфинктер поради неговата функционална незрялост. При преглъщане сфинктерът се отпуска и храната преминава в стомаха, след което се затваря и храна не може да се върне обратно в хранопровода. При кърмачета обаче долният езофагеален сфинктер е функционално незрял и стомашно съдържимо може да се върне в хранопровода.
За развитието на рефлукс значение имат още следните фактори:
- хранене с предимно течна храна
- отглеждане в предимно легнало положение
- относително по-къса интраабдоминална част на хранопровода.
Какви са симптомите на рефлукс при бебе?
Наблюдават се чести регургитации от първите няколко дни след раждането. Рефлуксът обаче не е причина за безпокойство, докато бебето наддава на тегло и е в добро общо състояние.
Понякога гастро-езофагеалният рефлукс може да премине в гастро-езофагеална болест (ГЕРБ). По-често това става при деца с церебрална парализа или други неврологични заболявания, при недоносени деца, след операция по повод атрезия на хранопровода или диафрагмална херния. Наблюдават се:
- забавяне на наддаването поради упорито повръщане
- развитие на езофагит – затруднено хранене, парене зад гръдната кост, повръщане на кръв
- чести респираторни инфекции – развиват се аспирационни пневмонии.
Как се поставя диагнозата ГЕР?
Обикновено диагнозата на гастро-езофагеалния рефлукс при бебе е клинична и не изисква допълнителни изследвания. Те обаче могат да бъдат назначени, ако оплакванията са необичайни или има усложнения. Провеждат се следните изследвания:
- 24-часово рН мониториране на хранопровода за количествено определяне на степента на киселинния рефлукс
- 24-часово мониториране на налягането в долната част на хранопровода
- ендоскопия с биопсия на лигавицата на хранопровода за доказване на езофагит и изключване на друга причина за повръщане.
Какво е лечението на рефлукс при бебе?
Гастро-езофагеалният рефлукс при кърмачета обикновено е самоограничаващо се състояние. Има много добра прогноза и може да се повлияе чрез:
- добавяне на сгъстители на храната
- хранене по-често и с по-малки порции
- оригване на бебето след хранене
- избягване на прехранването
- като държите бебето изправено 30 минути след хранене.
При развила се гастро-езофагеална рефлуксна болест за потискане на киселинната секреция се прилагат Н2-блокери и инхибитори на протонната помпа.
Хирургично лечение се прилага при деца с усложнения, които не се повлияват от медикаментозното лечение или развиват стриктура на хранопровода. Прилага се фундопликация по Nissen, при която се стяга фундусът на стомаха около абдоминалната част на хранопровода.