Интрахепаталната холестаза на бременността (акушерска холестаза) е заболяване на черния дроб, което възниква само по време на бременност. Дължи се на застой на жлъчка в черния дроб и повишаване на жлъчните киселини в кръвта. Обикновено възниква в края на втория или през третия триместър на бременността, като причинява много силен сърбеж по дланите и ходилата.
Жлъчката е жълтозелена течност, която допринася за разграждането на мазнините в чревния тракт. Състои се главно от холестерол, жлъчни киселини и билирубин. Жлъчката се продуцира в черния дроб и се събира в жлъчния мехур. От жлъчния мехур чрез общия жлъчен канал жлъчката се пренася до дванадесетопръстника.
Когато поради причини извън черния дроб се блокира потока на жлъчката към дуоденума, се развива екстрахепатална холестаза.
Интрахепатална холестаза възниква, когато поради причина в черния дроб е блокиран транспорта на жлъчка към екстрахепаталните (извънчернодробните) пътища. В резултат се получава застой на жлъчка в черния дроб, повишават се жлъчните киселини в кръвта.
Какви са причините за интрахепатална холестаза на бременността?
Причината за развитието на интрахепатална холестаза през бременността е неясна. Смята се, че роля имат генетични фактори, хормонални фактори, както и фактори на околната среда.
- генетични фактори
При акушерската холестаза се наблюдава наследственост. Известни са и някои генни мутации, които повишават риска от заболяването.
- хормонални причини
По време на бременността нивата на хормоните естроген и прогестерон се увеличават многократно. Счита се, че естрогенът забавя или спира нормалното придвижване на жлъчката в интрахепаталните жлъчни пътища, а прогестеронът пречи на клирънса на естрогена от черния дроб.
- фактори на околната среда
Факторите на околната среда изглежда също имат някаква роля, тъй като състоянието се среща по-често през зимата, свързано е с недостиг на селен.
Рискови фактори за акушерска холестаза
Фактори, които могат да повишат риска от развитие на холестаза при бременни жени, включват:
- фамилна обремененост – жените, които имат майка или сестра, които са имали холестаза на бременността, са изложени на по-голям риск от развитие на заболяването
- ако сте имали холестаза при предходна бременност, рискът от рецидив по време на следваща бременност е висок
- многоплодна бременност – има по-високи нива на естроген
- наличие на чернодробно заболяване.
Какви са симптомите при интрахепатална холестаза на бременността?
Най-характерният симптом на интрахепатална холестаза на бременността е появата на сърбеж, който обикновено се развива най-често в третия триместър на бременността. Сърбежът обикновено започва от дланите и ходилата и след това се разпространява към други области на тялото. Особено силен е през нощта. По кожата няма обрив, но може да има следи от разчесване. Често сърбежът е единствената проява на заболяването.
Други симптоми на акушерска холестаза са:
- жълтеница – жълто оцветяване на кожата, склерите на очите, лигавиците. Наблюдава се 2 до 4 седмици след появата на сърбежа.
- тъмна урина
- светли изпражнения
- болка в дясното подребрие
- гадене
- отпадналост, безапетитие.
След раждането симптомите на заболяването бързо изчезват.
Усложнения при акушерска холестаза
При интрахепатална холестаза на бременността могат да възникнат усложнения както за майката, така и за плода.
При майките може да бъде затруднено абсорбирането на мастноразтворимите витамини (витамини А, D, Е и К). При настъпил дефицит на витамин К са възможни проблеми с кръвосъсирването.
За плода усложненията на холестазата на бременността могат да бъдат тежки, например преждевременно раждане, наличие на мекониум в амниотичната течност, смърт на плода.
Как се диагностицира интрахепаталната холестаза на бременността?
Диагнозата на интрахепаталната холестаза на бременността обикновено се основава на:
- анамнезата – данни за фамилна обремененост
- клиничните симптоми – силен сърбеж по дланите и стъпалата
- лабораторните изследвания – установяват се повишени нива на жлъчните киселини, аминотрансферазите, билирубина
- ултразвуково изследване на черния дроб.
Какво е лечението при интрахепатална холестаза на бременността?
Поради риск от увеждане на плода лечението трябва да започне веднага след диагностициране на заболяването. Провежда се:
- патогенетично лечение – цели понижаване на жлъчните киселини в кръвта. Прилага се урзодезоксихолева киселина
- симптоматично лечение – цели облекчаване на сърбежа. Прилагат се антихистаминови препарати.
Необходимо е редовно мониториране на плода, за да се избегнат усложнения.
Индуциране на раждането се препоръчва около 38 г.с.