Бременността води до понижаване на вътреочното налягане, което може да се дължи на хормонални, структурни и хемодинамични промени.
Как влияе бременността на вътреочното налягане (ВОН)?
По време на бременност настъпва физиологично понижаване на вътреочното налягане с 2–3 mmHg. Този спад е най-изразен през третия триместър.
Счита се, че следните фактори имат роля за понижаването на ВОН през бременността:
Повишен отток на вътреочната течност
Повишените нива на прогестерон, естроген и релаксин по време на бременност увеличават скоростта на изтичане на вътреочната течност, което води до намаляване на ВОН по време на бременност.
Прогестеронът има релаксиращ ефект върху гладките мускули. Той може да причини отпускане на цилиарните мускули и да подобри дренажа на вътреочната течност. Освен това простагландините, които се повишават по време на бременност, могат също да играят роля в модулирането на динамиката на течностите и намаляването на ВОН.
Естрогенът и релаксинът причиняват промени в съдовата пропускливост и еластичността на тъканите, като допълнително подпомагат изтичането на вътреочната течност.
Понижено еписклерално венозно налягане
Индуцираната от бременността вазодилатация, съчетана с намаляване на системното съдово съпротивление, може да понижи еписклералното венозно налягане. Тъй като вътреочната течност се оттича във венозната система, това намаление улеснява дренажа на течността, намалявайки ВОН.
Повишено задържане на течности
Задържането на течности през бременността може да доведе до подуване на различни тъкани, включително очни структури.
При бременните жени се установява леко физиологично увеличение на централната дебелина на роговицата. Това обаче не повишава директно ВОН, а повлиява точността на измерването. По-дебелите роговици са причина за измерването на фалшиво по-високи стойности на ВОН.
По-ниска ригидност на роговицата
По време на бременност се повишава еластичността на тъканите, включително и на роговицата. Еластичността на роговицата е от значение при измерване на ВОН чрез тонометрия. Ако роговицата е по-еластична, стойностите на ВОН може да са по-ниски от реалното налягане в окото. Обратно, по-твърдите роговици (по-малко еластични) могат да доведат до фалшиво повишени стойности.
Промените във вътреочното налягане обикновено се връщат към нивата преди бременността няколко месеца след раждането.
Намаляването на вътреочното налягане по време на бременност има важно клинично значение. Бременните жени с глаукома могат да изпитат временно подобрение на състоянието си. Лечението на глаукомата по време на бременност не е лесно, тъй като много от лекарствата, които се използват крият риск за плода.
Прочетете за:
Видове глаукома
Причини за високо очно налягане