Спина бифида спада към група вродени дефекти, наречени дефекти на невралната тръба. Невралната тръба е ембрионалната структура, от която впоследствие се развиват главния и гръбначния мозък на бебето.
Нормално невралната тръба се образува през първите дни на бременността и се затваря до 28-мия ден след зачеването. При бебетата със спина бифида една част от невралната тръба не успява да се затвори и това води до появата на дефекти в устройството на гръбначния мозък и костите, които оформят гръбнака.
Има различни по тежест форми на спина бифида. Най-често прилаганото при спина бифида лечение е оперативното, макар че в някои случаи и то не е дефинитивно и проблемът персистира.
Какви са причините за спина бифида?
Точната причина за развитието на този дефект все още не е ясна. Учените смятат, че влияние оказват както гените, така и околната среда. Например, при жени, които са родили едно дете с такъв дефект, вероятността за раждане на второ дете със същия дефект е много по-голяма. Жените със затлъстяване и диабет са също по-склонни да родят дете със спина бифида.
Какви са симптомите при спина бифида?
Симптомите зависят от формата на заболяването и нейната тежест. При средната по тежест форма децата може да нямат оплаквания и да водят един сравнително нормален начин на живот. В някои случаи дефектът може да бъде видим и да бъде съпроводен с някои от следните симптоми:
- абнормно окосмяване в областта на дефекта;
- натрупване на мастна тъкан около дефекта;
- обезцветяване на кожата в областта около дефекта.
Децата с тежка форма на спина бифида могат да се родят с натрупване на течност в мозъка – хидроцефалия или това усложнение да се развие след раждането. В други случаи спина бифида може да бъде съпроводена с гърчове или проблеми в интелектуалното развитие на детето.
Как се диагностицира спина бифида?
Бременната жена може да си направи кръвен тест и ултразвук, за да се установи дали има възможност при нейното бебе да се развие спина бифида. Ако резултатите са положителни може да бъде извършена амниоцентеза, която окончателно да потвърди или отхвърли диагнозата. В случая обаче този тест крие допълнителни рискове и може да доведе до спонтанен аборт, тъй че трябва да се извършва само по медицински показания.
Какво е лечението при спина бифида?
Лечението зависи от тежестта на дефекта. Повечето деца със спина бифида са с лека форма, при която често не се налага лечение. Но децата с по-тежък дефект обикновено се нуждаят от хирургична намеса. При децата с увреждане на нерви в резултат на дефекта може да се наложи и прилагането на физиотерапия.