Къса пъпна връв е налице, когато дължината й е под 30 – 35 cm при плацента разположена на фундуса на матката, и когато плацентата е ниско разположена, а пъпната връв е по-къса от 20 cm. В тези случаи се говори за абсолютно къса пъпна връв.
Пъпната връв може да бъде относително къса, когато дължината й е нормална, но скъсяването е станало поради увиването й около врата, тялото или крайниците на плода. Тази аномалия се среща по-често, отколкото абсолютно късата пъпна връв.
Каква е нормалната дължина на пъпната връв?
Нормално пъпната връв има дължина 50 – 60 cm, диаметър 1,2 cm и около 40 спирални навивки. Дължината на пъпната връв зависи от количеството на околоплодната течност в първото и второто тримесечия и от свободата на движение на плода. При олигохидрамнион и ограничени движения на плода (напр. поради миома, аномалии на матката) пъпната връв не достига нормалната си дължина.
Други фактори, които са свързани с къса пъпна връв са:
- наследствени фактори
- някои хромозомни аномалии, например синдром на Даун
- жени с ниско телесно тегло
- плод, който е малък за съответната гестационна възраст
- анамнеза за тютюнопушене и консумация на алкохол по време на бременност
- прееклампсия, гестационен диабет.
Пъпната връв не може да бъде измерена чрез ултразвуково изследване по време на бременността. Има обаче някои признаци, които могат да насочат към диагнозата. Когато пъпната връв е къса, тя ограничава кръвообращението и плодът не получава необходимото количество кислород и хранителни вещества. Това може да причини фетален дистрес и ускорен сърдечен ритъм на плода.
Какви усложнения настъпват при къса пъпна връв?
Късата пъпна връм може да причини редица усложнения както у майката, така и у плода. Някои от тях са:
- неправилно предлежание – късата пъпна връв пречи на подвижността на плода и създава условия за заемане на неправилно положение в матката.
- по време на раждането при спускане на плода надолу, късата пъпна връв силно се опъва. В резултат настъпват смущения в циркулацията и може да се стигне до асфиксия на плода.
- продължително раждане – късата пъпна връв затруднява спускането на предлежащата част. След като е слязла до някъде по време на контракцията, предлежащата част се връща обратно.
- разкъсване на пъпната връв – доставката на кислород към плода се нарушава. Налага се незабавно родоразрешаване, за да се предотврати тежък недостиг на кислород и увреждане на мозъка, като хипоксично-исхемична енцефалопатия (ХИЕ) и церебрална парализа.
- обръщане на матката (инверзия на матката) – късата пъпна връв може да провокира обръщане на матката
- задържани пллацентарни части
- отлепване на плацентата – това е едно от най-тежките усложнения при къса пъпна връв. Движещият се плод може да издърпа и откъсне плацентата от стената на матката. В резултат може да настъпи тежък кръвоизлив.
Прочетете за:
Аномалии на пъпната връв
Хипоксично-исхемична енцефалопатия (ХИЕ)