Появата на червени бузи при деца може да се дължи на множество причини, вариращи от безобидни и временни състояния до по-сериозни медицински проблеми.
Бузите могат да се зачервят, когато бебето плаче или се смее, когато детето играе. Ако обаче бузите изглеждат необичайно червени за дълго време, това може да означава здравословен проблем.
Кои са най-честите причини за червени бузи при деца?
Възможни причини са:
Фактори на околната среда
- студено време
Излагането на студен въздух може да доведе до зачервяване на бузите поради свиване и след това разширяване на кръвоносните съдове, което води до зачервяване.
- вятър
Вятърът също може да причини дразнене и зачервяване на бузите поради изсушаващия ефект върху кожата. Сухата, раздразнена кожа може да изглежда напукана и зачервена.
- слънчево изгаряне
Продължителното излагане на слънце без подходяща защита може да доведе до слънчево изгаряне, причиняващо зачервяване, болка и лющене на кожата.
Физическа активност
- упражнения или игра
Физическото натоварване увеличава притока на кръв към кожата, което може да причини бузите да изглеждат зачервени.
- плач или емоционален стрес
Силните емоции като плач или стрес могат да доведат до увеличен приток на кръв към лицето, причинявайки червени бузи.
Топлинен удар и фебрилитет
- топлинен удар
Топлинен удар може да възникне при продължителен престой в гореща и влажна среда особено ако детето не приема течности и е облечено с неподходящи дрехи. Сухата, гореща и зечервена кожа е характерен симптом.
- фебрилитет
Високата телесна температура може да причини зачервяване на бузите, докато тялото се опитва да се охлади чрез увеличаване на притока на кръв към кожата.
Обрив при никнене на зъби
Никненето на зъби понякога може да причини червен обрив по бузите и брадичката. Това се случва, когато бебето се лигави и слюнката засъхва върху кожата, причинявайки дразнене и зачервяване.
Алергични реакции
- хранителни алергии – алергичните реакции към определени храни могат да причинят зачервяване на бузите.
- контактен дерматит – алергичните реакции към козметични продукти, тъкани или алергени от околната среда могат да причинят локализирано зачервяване и дразнене на бузите.
- атопичен дерматит – при бебета и деца до 3-годишна възраст атопичният дерматит причинява червени, сухи и сърбящи петна по бузите.
Инфекциозни заболявания
- пета болест (erythema infectiosum)
Представлява вирусна инфекция, причинена от парвовирус B19, известна е още като „синдром на зашлевената буза“. Характеризира се с яркочервен обрив по бузите. Обикновено това е лека инфекция, която изчезва от само себе си.
- скарлатина
Скарлатината се причинява от бактерията Streptococcus pyogenes. Бузите и челото на детето са ярко червени. Други симптоми са висока температура, зачервено гърло, „малинов език“, обрив по тялото и крайниците.
Вирусни инфекции като варицела и рубеола също могат да причинят зачервяване и обрив по лицето и тялото.
Други причини за червени бузи при деца са:
- генетични фактори – децата със светла или чувствителна кожа са по-склонни към зачервяване поради фактори на околната среда или емоционални фактори.
- автоимунни заболявания, например лупус еритематодес
- медикаменти – приемът на някои медикаменти може да причини зачервяване на лицето, включително бузите.
- хормонални промени – хормоналните колебания по време на пубертета могат да доведат до увеличен приток на кръв към лицето, причинявайки розови бузи, особено в моменти на смущение или тревожност.
- недостиг на витамини – недостигът на витамини от група В, може да причини кожни промени, включително зачервяване или дразнене на бузите.
- психосоматични фактори – емоционални реакции като срамежливост или смущение могат да причинят временно зачервяване на бузите поради повишен кръвен поток.
Прочетете за:
Обрив при скарлатина
Причини за обрив по лицето