Вторичният диабет представлява диабет, който е резултат от друго заболяване или прием на лекарство. Настъпилите нарушения в метаболизма на глюкозата често са постоянни, но могат да бъдат и временни – изчезват след излекуване на основното заболяване.
Кои са най-честите причини за вторичен диабет?
Здравословни състояния, които могат да доведат до диабет са например:
Заболявания на панкреаса
Засягането на панкреаса от различни патологични процеси може да доведе до понижаване на неговата функция. В резултат панкреасът не произвежда достатъчно инсулин, за да поддържа нивата на кръвната захар стабилни и като последица се развива вторичен диабет. В тези случаи може да се наложи инжектиране на инсулин, за да се контролират нивата на кръвната захар.
Болести на панкреаса, водещи да диабет са например:
- кистична фиброза
- хемохроматоза
- хроничен панкреатит (възпаление на панкреаса)
- рак на панкреаса
- панкреатектомия – частично или пълно отстраняване на панкреаса.
Ендокринни заболявания
При редица ендокринни заболявания може да има нарушение в обмяната на глюкозата. При някои от тях е налице повишена продукция на контраинсуларни хормони (глюкокортикоиди, глюкагон, растежен хормон, катехоламини), които имат обратен на инсулина ефект и повишават нивото на кръвната захар.
Причината за хипергликемия при други ендокринни заболявания е наличието на инсулинова резистентност, при която тялото не е в състояние да реагира адекватно на инсулина.
В напреднал стадий на заболяванията обаче може секрецията на инсулин да намалее и да се развие инсулинов дефицит.
Ендокринни заболявания, водещи до вторичен диабет са например:
- акромегалия – има повишена секреция на растежен хормон
- синдром на Кушинг – налице е повишен кортизол
- хипертиреоидизъм – повишените щитовидни хормони имат пряк ефект върху продукцията на глюкоза
- феохромоцитом – тумор на надбъбречните жлези, продуциращ катехоламини – адреналин, норадреналин, допамин
- глюкагоном – представлява рядък тумор в панкреаса, продуциращ твърде много глюкагон. Глюкагонът има обратен ефект на инсулина и стимулира освобождаването на глюкоза в кръвта, което може да доведе до твърде високи нива на кръвната захар. Развива се диабет, който може да е временен. След оперативното отстраняване на глюкагонома кръвната захар се нормализира.
Заболявания на черния дроб
Черният дроб има централна роля във въглехидратната обмяна. Хронични заболявания на черния дроб могат да станат причина за изявата на захарен диабет. Някои чернодробни заболявания обаче могат да бъдат последица от диабет.
Нарушения в обмяната на глюкозата и вторичен диабет може да възникнат като усложнение при следните чернодробни заболявания:
- хроничен активен хепатит
- стеатоза на черния дроб
- цироза на черния дроб
- рак на черния дроб
- остра чернодробна недостатъчност.
Прием на някои медикаменти
Много лекарства и хормони могат да повлияят секрецията на инсулин или неговата функция. В резултат може да възникне индуциран от медикаменти диабет. Такива лекарства са например:
- кортикостероиди
- бета-блокери
- тиазидни диуретици
- орални контрацептиви
- антидепресанти.
Генетични синдроми, свързани с диабет
Редица генетични синдроми могат да се асоциират с диабет. Такива са например: възрастов тип диабет при млади хора (MODY), митохондриален захарен диабет, синдром на Rabson–Mendenhall, синдром на Donohue и др.
Прочетете за:
Видове диабет. Какви видове захарен диабет има?
Диабет при генетични синдроми