Бъбречните камъни се образуват, когато в урината има високо съдържание на определени вещества и в резултат се формират кристали. Някои камъни в бъбреците се образуват при излишък на калциев оксалат, на магнезиев фосфат, а други се формират от пикочна киселина, цистин, холестерол.
Малките конкременти могат да се движат в пикочните пътища и да се отделят с урината без да предизвикват болка. Големите конкременти обаче могат да причинят силна болка и да предизвикат редица усложнения поради запушване на пикочните пътища или възникване на инфекция.
Кои са рисковите фактори за формиране на камъни в бъбреците?
Фактори, които повишават риска от образуване на бъбречни конкременти са например:
- генетични фактори
- затлъстяване
- повишена консумация на белтъци
- понижени цитрати в урината
- инфекция на пикочните пътища
- вродени заболявания – стеснение на уретрата, подковообразен бъбрек
- прием на някои медикаменти – тиазидни диуретици
- заболявания на черния дроб
- хиперпаратиреоидизъм – има по-високи нива на калций в урината
- ограничен прием на вода.
Диабетът също е рисков фактор за образуването на камъни в бъбреците.
Каква е връзката между диабет и бъбречни камъни?
При болните от диабет много по-често се формират бъбречни конкременти – уратни и калциеви.
Характерно за диабетиците е, че имат по-кисела урина, а тя повишава риска от формиране на уратни (пикочнокиселинни) камъни в бъбреците. Счита се, че инсулиновата резистентност и компенсаторната хиперинсулинемия влияе върху киселинността на урината, като понижава продукцията на амоняк. Амонякът допринася за алкализиране на урината, а при понижени нива на амоняк урината е по-кисела и благоприятства формирането на уратни конкременти.
Затлъстяването е рисков фактор както за диабет, така и за нефролитиаза. Известно е, че затлъстяването и диетата, богата на животински протеин, са свързани с по-кисела урина.
Затлъстяването има връзка и с инсулинова резистентност и компенсаторната хиперинсулинемия. Хиперинсулинемията може да повиши екскрецията на калций с урината и да допринесе за развитието на калциеви конкременти.
За образуването на калциеви камъни спомагат още повишената глюкоза, която понижава тубулната реабсорбция на калций и повишава загубата на калций с урината.
Цитратите повишават рН на урината и пречат на образуването на калциевооксалатни конкременти. Нарушената екскреция на цитрати довежда до хипоцитратурия (понижени цитрати в урината).
Превенцията на бъбречните конкременти е изключително важна. За да намалите риска от образуване на камъни в бъбреците е добре да пиете повече вода, да ограничите консумацията на сол и животински протеини, да приемате достатъчно калций и да намалите консумацията на богати на оксалати храни. От особено значение е да поддържате нормално телесно тегло, а ако сте диабетици да контролирате добре захарния диабет.
Прочетете за:
Видове камъни в бъбреците