Начало / Диабет / Диабетна мастопатия при жени

Диабетна мастопатия при жени

сеп. 30, 2024

диабетна мастопатия

Диабетната мастопатия е доброкачествено, фиброзно-възпалително заболяване на гърдата, което възниква при пациенти с диабет. Среща се предимно при жени на млада и средна възраст (20-40 години) с дългогодишен диабет тип 1. Рядко може да се открие при мъже, при пациенти с диабет тип 2, както и при пациенти без видима съпътстваща болест.

Какви са причините за диабетна мастопатия?

Етиологията на заболяването все още е неясна. Има множество теории, според които роля имат три основни фактора:

  • автоимунно възпаление

Според много проучвания гръдната тъкан при диабетната мастопатия е обект на локална автоимунна реакция. Доказано е, че лезиите на гърдата съдържат В- лимфоцити, които са главно HLA-DR3, 4 или 5 положителни. Тези имунологични характеристики напомнят за промените, настъпващи в ендокринните жлези при заболявания като синдром на Sjogren, тиреоидит на Хашимото.

  • хипергликемия

Според други проучвания фибро-възпалителните промени при диабетната мастопатия, са отчасти свързани с хипергликемията. Тя води до повишено образуване и намалено разграждане на колаген.

  • екзогенен инсулин

Предполага се, че диабетната мастопатия може да бъде причинена от възпалителна реакция на тялото към екзогенен инсулин.

Какви промени настъпват в гръдната тъкан?

Състоянието се характеризира с огнища на плътна фиброза, лобуларна атрофия и лимфоцитни инфилтрати. Диаметърът на тези лезии варира от 0,5 до 6,0 cm. Те съдържат келоидна колагенова строма с повишена концентрация на стромални вретеновидни клетки, фибробласти и миофибробласти.

Виждат се плътни перидуктални, перилобуларни и периваскуларни лимфоцитни инфилтрати, което показва наличието на хронично възпаление. Лимфоцитите са предимно В-лимфоцити, смесени с по-малко Т-лимфоцити.

Какви са симптомите при диабетна мастопатия?

Интервалът между появата на диабета и откриването на диабетната мастопатия е средно около 20 години. Двустранни лезии се диагностицират в близо 50% от случаите и често се срещат при пациенти с различни автоимунни заболявания.

Обикновено пациентките сами откриват наличието на бучки в гърдите си. Те са безболезнени, с твърда консистенция и неправилна форма, лесно подвижни при палпация. Могат да бъдат единични или множествени, едностранни или двустранни. Може да се намират във всеки от квадрантите на гърдата, въпреки че в повечето случаи са разположени в горните странични или медиални квадранти. Липсват промени в кожата или ареолата.  

Двустранно засягане се среща най-вече, когато пациентите страдат от други автоимунни заболявания, напр. тиреоидит на Хашимото, синдром на Сьогрен и лупус еритематодес.

Как се диагностицира диабетната мастопатия?

Промените при диабетната мастопатия могат да имитират рак на гърдата, поради което диагнозата не винаги е лесна. Предложени са редица критерии, които трябва да бъдат изпълнени, за да се постави диагнозата.

Диагностични критерии на Longman и Hoffman

  • дългогодишен инсулинозависим захарен диабет
  • плътна жлезиста тъкан при мамография
  • една или повече твърди, неправилни, лесно подвижни, безболезнени формации в гърдата, които показват силно ултразвуково акустично засенчване.

Диагностични критерии на Camuto

  • пациентката трябва да е жена в пременопауза с дългогодишен диабет тип 1, със или без друго автоимунно или ендокринно заболяване
  • наличие на твърда и безболезнена бучка в гърдата, наподобяваща рак
  • мамографията показва повишена плътност, но не потвърждава наличието на локализирана маса
  • ултразвукът също не успява да идентифицира солидна или кистозна маса
  • биопсията на гърдата показва огнища на фиброза, свързани с периваскуларен, перидуктален или перилобуларен лимфоцитен инфилтрат.

Диагностични критерии на Tomaszewski

  • лимфоцитно лобуларно и дуктално възпаление с атрофия на жлезите
  • лимфни⁄ мононуклеарни периваскуларни възпалителни инфилтрати, главно от В лимфоцити
  • плътна, често келоидна фиброза
  • наличие на епителни фибробласти.

Образни изследвания

Образните находки могат да имитират карцином или да бъдат неспецифични. Провежда се:

Мамографията разкрива недобре ограничени твърди формации без спикули или микрокалцификация. В някои случаи мамографският вид на лезията прилича на карцином или фиброаденом.

  • ултразвуково изследване

При ултразвуково изследване на пациентки с диабетна мастопатия се вижда неясно дефинирани, хетерогенно хипоехогенни, микролобулирани маси, със задна акустична сянка и без видима васкуларност.

  • ЯМР

ЯМР с усилен контраст може да се използва за разграничаване на диабетна мастопатия и рак на гърдата. В някои случаи обаче може да е невъзможно да се разграничи типът на лезията само чрез образни изследвания.

Биопсия на гърдата

Биопсията на гърдата е златният стандарт за поставяне на диагнозата. Ако резултатите от хистопатологичния анализ останат неубедителни, тогава образните методи помагат за достигане до диагнозата.

Какво е лечението?

При пациентките с диабетна мастопатия се препоръчва наблюдение. Те трябва да бъдат редовно проследявани с образна диагностика (ежегодна мамография). Важно е да бъдат научени как сами да изследват гърдите си. Ако забележат някакви промени в броя или размера на бучките в гърдите си, те трябва да информират лекаря си.

Когато окончателната диагноза на диабетната мастопатия не може да се установи със сигурност или ако пациентката е силно загрижени за бучката в гърдата, тогава може да се наложи хирургично изрязване на цялата лезия до нормална тъкан. Честотата на рецидивите обаче е относително висока (30%–60% в рамките на 5 години). Повторната ексцизия трябва да се избягва, ако се установи рецидив.

Каква е прогнозата?

Диабетната мастопатия може да се самоограничи. Съобщават се случаи на спонтанна регресия на лезиите. Няма убедителни данни, които да предполагат повишен риск от развитие на карцином на млечната жлеза.