Рискът от развитие на депресия при пациенти, които се лекуват за диабет тип 2 е по-висок от този при общата популация и експертите препоръчват двете състояния да се лекуват едновременно. Дори диабетиците, които имат леки симптоми на диабет трябва да следят редовно своето психично здраве. Все още не е ясно каква е връзката между двете състояния, според някои специалисти метаболитните промени, които настъпват в мозъка в резултат на диабета, могат да предизвикат настъпването на депресия.
Причини за депресия при диабет?
До този момент остава неясно дали лошите хранителни избори, които пациентите с депресия правят водят до диабет или трудностите при справяне с хронично заболяване, каквото е диабета могат да доведат до депресия. Изглежда, че и при двете заболявания влияят едни и същи рискови фактори, като например фамилност, затлъстяване, артериална хипертония и обездвижване.
Това, което експертите знаят със сигурност е, че лошият контрол на диабета може да имитира симптомите на депресия и развитието на депресия влошава протичането на диабета. Така например силно повишените или понижени нива на кръвната захар могат да предизвикат неспокойство, липса на енергия и тревожност.
Какви са симптомите на депресия?
В някои случаи пациентите могат да срещат много трудности при лечението на диабета. Ако се чувствате депресирани и чувството на тъга не премине за няколко дни вие може да страдате от депресия. Някои от по-често срещаните оплаквания на пациентите, страдащи от това състояние са:
- неизвършване на дейности, които преди са доставяли удоволствие на пациентите
- безсъние или прекалена сънливост
- липса на апетит
- трудности при концентрация
- чувство на самотност
- мисли за самоубийство
- чувство на изолация и тъга
- самонараняване.
Какво е лечението на диабетиците, страдащи от депресия?
Разпознаването на величината на риска е първата стъпка при лечението на депресията. Първо пациентите трябва да обсъдят ситуацията, в която се намират и оплакванията които имат със своя личен лекар. Той може да ги насочи към специалист, който може да им окаже нужната помощ. В лечебната схема се включват психотерапия или някаква друга форма на консултации със специалист и/или прием на антидепресивни медикаменти.
Междувременно вие сами може да направите някои неща, с които да подобрите своето състояние, като например да увеличите своята физическа активност. Всяка форма на упражнение ще ви помогне да се почувствате по-добре, поради отделянето на ендорфини от мозъка, които водят до подобряване на нашето настроение. Освен това повишената физическа активност повлиява положително и на протичането на диабета. Други мерки, които може да осъществите е да се интересувате по-активно за протичането на диабета при вас и да следите редовно състоянието си.