Няма установена диета при простатит, но има много доказателства, че някои храни влошават, а други облекчават симптомите при възпаление на простатата.
Освен диетата, начинът на живот също оказва силен ефект върху здравето на простатата. Заседналият начин на живот, приемът на малко количество вода, стресът, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол или с кофеинови напитки, задържането на урина, забавянето на еякулацията са потенциални рискови фактори за хроничен простатит.
Спазването на здравословен начин на живот и на хранителен режим може да помогне много за лечението на простатита.
Кои храни трябва да избягвате при простатит?
Много е важно всеки пациент сам да разбере кои храни влошават симптомите на заболяването и да ги избягват. Най-честите храни, за които е известно, че влошават симптомите на простатит са:
- пикантни храни, съдържащи капсаицин, например люти чушки
- алкохолни напитки
- кофеин
- кисели храни
- храни, съдържащи глутен – пшеница, овес, ечемик. Глутенът е протеин, който може да предизвика възпаление.
Кои храни да включите в диетата при простатит?
Здравословната диета, богата на плодове, зеленчуци и ненаситени мазнини, може да бъде от полза за здравето на простатата и да помогне за облекчаване на симптомите, свързани с простатит.
Ето кои храни е препоръчително да включите в диетата:
- зеленчуци – зеленолистните зеленчуци (зеле, броколи, карфиол), които съдържат бета-каротин могат да имат противовъзпалителни ефекти. Доматите съдържат ликопен – антиоксидант, който може да е от полза за здравето на простатата.
- плодовете, като боровинки, ягоди са с високо съдържание на антиоксиданти, витамини и минерали и могат да засилят имунитета. Избягвайте обаче киселите цитрусови плодове, тъй като те могат да обострят оплакванията ви.
- храни, богати на цинк – ядки, тиквени семки, стриди, телешко месо. Цинкът допринася за намаляване на възпалението. Известно е, че цинкът потиска развитието на рак на простатата. Твърде високите дози цинк обаче може да имат обратен ефект.
- протеини – добра идея е да намалите червеното месо и вместо това да изберете протеини от риба, боб, леща и ядки, които са с ниско съдържание на наситени мазнини и холестерол.
- омега-3 мастните киселини могат да помогнат за намаляване на възпалението. Ето защо спазването на средиземноморската диета е подходящо при простатит.
- билкови чайове, например зелен чай, който подобрява потока на урината и намалява възпалението на пикочните пътища.
- вода – препоръчително е да пиете повече вода – 1,5 до 2 литра на ден.
- храни с високо съдържание на фибри, за да избегнете запек, който може да бъде болезнен, ако имате възпалена простата.
Прочетете за:
Хроничен небактериален простатит
Хроничен бактериален простатит