Лентиго представлява кафяво до черно петно по кожата с големина на лещено зърно. Среща се във всички възрасти и раси, като засяга и двата пола. Петната могат да бъдат единични, но по-често са множествени. Развиват се бавно в продължение на години, но рядко могат да се появят и внезапно.
Какви са причините за лентиго?
При лентиго се установява увеличаване на броя на меланоцитите в базалния слой на епидермиса. Главните причини са:
- въздействие на ултравиолетовите лъчи върху кожата. Рискът от поява на лентиго нараства при хора със светла кожа, при продължително излагане на слънчева светлина, при слънчево изгаряне, придобиване на изкуствен тен в соларум, фототерапия, фотохимиотерапия
- лъчевата терапия също може да причини лентиго
- при някои наследствени синдроми се наблюдава лентиго.
Видове лентиго
Има различни видове. В зависимост от причината и мястото, където се появява се различават следните видове:
- lentigo simplex – просто лентиго
То представлява единично кафяво петно с кръгла или овална форма. Локализира се по лицето, тялото, крайниците. Изявява се през детството, като по-късно може да изчезне.
- lentigo solaris (senilis) – слънчево или сенилно лентиго – възрастови петна
Среща по-често при хора над 40 години. Причинява се от продължително въздействие на ултравиолетовата радиация върху кожата. Появява се по откритите части на тялото – лице, ръце, рамене, крака. Сенилното лентиго се представя като жълти, светло или тъмнокафяви петна с различна форма и големина. Могат бавно да увеличат размера си.
- мастилено петно (ретикуларно лентиго)
Лентигото тип мастилено петно представлява тъмнокафяво до черно петно по кожата. Обикновено са единични или няколко на брой, имат малки размери (под 5 mm).
Освен това се различават локализирано (например генитално лентиго) и генерализирано (множествено) лентиго. Според причината се различават още: PUVA лентиго, радиационно лентиго, лентиго след солариум.
Лентиго се среща и при някои наследствени синдрома, например:
- синдром на Пьотц – Йегерс – характеризира се с пигментни петна по устните, езика, лигавицата на устата в съчетание с чревна полипоза
- Карни комплекс – включва сърдечен миксом, кожни тумори и пигментни петна, шваноми и др.
- Синдром на Каудън (Cowden)
- Синдром на Нунън (Noonan)
- LEOPARD синдром и др.
Как се поставя диагнозата?
Лентигото обикновено се диагностицира при огледа от дерматолог по характерния му външен вид. Понякога обаче е трудно лентигото да се разграничи от злокачествен меланом и е необходимо провеждането на дерматоскопия и диагностична биопсия.
Какво е лечението?
Лентигото обикновено не налага лечение. Някои пациенти обаче може да пожелаят отстраняването на лентигото по естетични причини.
За изсветляване или премахване на пигментните петна може да се приложи:
- избелващ крем
- витамин С, ретиноиди
- електрокоагулация
- криотерапия с течен азот
- лазертерапия
- дермоабразия.
Превенция на лентиго
Лентигото, свързано с излагането на ултравиолетово лъчение, може да бъде предотвратено чрез защита от слънцето. Препоръчва се избягването на пряката слънчева светлина в часовете от 10.00 до 14.00 ч., използването на слънцезащитен крем, носене на дрехи, на шапка с голяма периферия и др.