Ливедо ретикуларис се характеризира с появата на червеникаво-сини до лилави, мрежовидно разположени петна по кожата. Измененията се наблюдават предимно по кожата на краката, по-рядко по ръцете и други части на тялото. Могат да бъдат преходни или постоянни, засилват се при излагане на студ. Ливедо ретикуларис се среща най-често при жени на възраст между 20 и 40 години.
Какви са причините за ливедо ретикуларис?
Ливедо ретикуларис възниква в резултат на нарушен приток на кръв към кожата. Всеки физиологичен или патологичен процес, който нарушава кръвоснабдяването на кожата, води до натрупване на деоксигениран хемоглобин (беден на кислород хемоглобин) в кожните кръвоносни съдове, което е причина за поява на синьо-виолетови петна по кожата.
Кожните промени при ливедо могат да се дължат на физиологичен спазъм на съдовете, провокиран от студ, на промени в съдовата стена, продължителен вазоспазъм, тромбоза или хипервискозитет.
Какви видове ливедо ретикуларис има?
Различават се следните видове ливедо:
- физиологично ливедо – cutis marmorata
Физиологично ливедо (cutis marmorata) се наблюдаван главно при малки деца и млади жени. Появява се обикновено по краката в отговор на излагане на ниска температура. При затопляне симптомите бавно изчезват.
- cutis marmorata teleangiectatica congenital
Това е рядко вродено състояние, при което е налице ливедо още при раждането или скоро след това. Често с времето се подобрява. Има няколко вродени аномалии, свързани с cutis marmorata telangiectatica, например: микрогнатия, макроцефалия, вродена глаукома, мозъчно-съдови малформации, двойна аортна дъга, синдактилия и др.
- идиопатично ливедо ретикуларис
За идиопатично ливедо ретикуларис се говори, когато не се открива друга причина за появата му. Различава се от cutis marmorata по това, че промяната в цвета на кожата не се свързва с околната температура. Измененията са симетрични и обратими. Хорта с идиопатично ливедо обикновено нямат други оплаквания. Мнго рядко може да има изтръпване на крайниците.
- вторично ливедо или livedo racemosa
Вторичното ливедо (livedo racemosa) се свързва с редица системни заболявания. Измененията по кожата са трайни, по-интензивни и по-генерализирани – намират се по крайниците, седалището, гърба. Вторично ливедо (livedo racemosa) се наблюдава при:
Хематологични заболявания:
- антифосфолипиден синдром
- синдром на Снедън
- криоглобулинемия
- полицитемия вера
- мултиплен миелом
- дисеминирана интравазална коагулация (ДИК-синдром)
- хемолитично-уремичен синдром (ХУС)
- дълбока венозна тромбоза
- тромботична тромбоцитопенична пурпура
Автоимунни заболявания:
- системен лупус еритематодес
- дерматомиозит
- ревматоиден артрит
- грануломатоза на Вегенер
- полиартериитис нодоза
- синдром на Сьогрен
- темпорален артериит
- артериит на Такаясу
Злокачестдвени заболявания
- бъбречен карцином
- възпалителен рак на гърдата (IBC) – раковите клетки блокират лимфните съдове в кожата на гърдата
- остра лимфоцитна левкемия
Инфекциозни заболявания:
- туберкулоза
- сифилис
- микоплазмена пневмония
- хепатит С
- ревматична треска
- менингококов сепсис
Неврологични заболявания:
- мултиплена склероза
- болест на Паркинсон
- черепно-мозъчни травми
Медикаменти:
- амантадин
- катехоламини
- еритромицин
Други заболявания: хипотиреоидизъм, болест на Кушинг, панкреатит, сърдечна недостатъчност, полиомиелит и др.
Как се поставя диагнозата ливедо ретикуларис?
Диагнозата обикновено се поставя от дерматолог, въз основа на характерния вид на кожата. При първично ливедо трябва да се изключат всички възможни причини. За установяване на причината при вторично ливедо допринасят: лабораторните изследвания – пълна кръвна картина, коагулационен статус, криопротеини, антинуклеарни антитела и др. Правят се поне две кожни биопсии.
Ливедо ретикуларис трябва да се разграничи от други кожни обриви с мрежовиден характер. Например: erythema ab igne (червен обрив, наподобяващ дантела, който се предизвиква при излагане на топлина), еритема инфекциозум (петата болест) и др.
Какво е лечението?
Няма специфично лечение на ливедо ретикуларис, освен избягване на студа. Възможно е с времето симптомите постепенно да изчезнат. При физиологично ливедо може да настъпи подобрение след затопляне. При вторично ливедо се провежда лечение на основното заболяване.