Изследването на урина е медицински тест, който намира широко приложение в диагностиката на редица заболявания и състояния. Благодарение на бъбреците в урината се отделят отпадни метаболитни продукти, течности, соли и други кръвни субстанции. Редица фактори оказват влияние върху състава на урината – бъбречната функция, диетата, приеманите течности, физическата активност на индивида.
Изследването на урината включва оценка на макроскопски белези (цвят, чистота, мирис), микроскопски анализ, могат да бъдат изследвани също химичните и молекулярни свойства на урината.
Показания: Изследване на урината се извършва в следните случаи:
- Като част от рутинно медицинско изследване или при профилактичен преглед
- При прием в болнично заведение
- Преди провеждане на хирургична операция
- Проследяване на бъбречната функция при редица бъбречни заболявания (гломерулонефрит, пиелонефрит), захарен диабет, чернодробни заболявания, артериална хипертония и др.
- Оценка и изясняване на причините за определена симптоматика – коремна болка, болезнено уриниране, кръв в урината, неизяснен фебрилитет и др.
- Диагностика на медицински състояния – инфекция на уринарния тракт, бъбречна инфекция, бъбречни камъни, неконтролиран диабет (висока кръвна захар), увреждане на мускулите (рабдомиолиза), наличие на белтък в урината
- Мониториране на прогресията на дадено заболяване или повлияването от приложената терапия.
Противопоказания: Изследването не може да се проведе или ще бъдат получени неточни резултати при следните случаи:
- Прием на медикаменти като напр. диуретици, триметоприм, еритромицин, тетрациклини, високи дози витамин C
- По време на менстуация
- Ако е провеждано рентгеново изследване с контрастна материя през последните 3 дни
- Ако не е възможно пробата да бъде занесена до лабораторията в рамките на един час.
Техника на извършване:
1. Предварителна подготовка:
- Не приемайте храни или течности, които оцветяват урината (напр. цвекло, къпини, ревен)
- Не извършвайте тежка физическа работа или спорт в деня преди изследването
- Не трябва да сте в период на менструация
- По препоръка на лекуващия лекар може да се наложи да спрете временно приема на определени медикаменти – диуретици, фенитоин, рифампин, феназопиридин, витамин В и др.
2. Методика на провеждане:
Изследването може да се проведе в стационарна обстановка, в специализирана лаборатория или в домашни условия и пробата да бъде занесена до лабораторията.
Възможно е да бъдете помолени да съберете пробата сутринта, тъй като тогава урината е по-концентрирана и при наличие на проблем ще бъде открит по-лесно. Целта е да бъде получена стерилна проба урина, което се постига по следния начин:
- Измийте ръцете си старателно
- Отстранете капачето на контейнера за събиране на пробата, внимавайте да не докосвате вътрешната страна на капачето, за да не се замърси
- Почистете областта на гениталиите
- Събира се средна проба урина – това се постига като започнете да уринирате в тоалетната чиния, след което се поставя контейнера под струята докато се напълни (без да прекъсвате уринирането). Уринирането завършва в тоалетната чиния.
- Внимавайте да не докосвате контейнера до гениталиите, както и да не попаднат в пробата тоалетна хартия, менструална кръв, косми. Внимателно поставете капачето.
- В случай че не можете да занесете пробата в лаборатория до един час, я поставете в хладилник.
Резултати от изследването:
Макроскопският анализ на урината включва оценка на:
Цвят – нормално урината е от бледо до тъмножълта. Върху цвета ѝ може да окажат влияние редица фактори: диетата, приема на течности, медикаменти, различни заболявания.
- Червена или розова урина – може да бъде причинена от хематурия (кръв в урината) поради инфекция на пикочните пътища, бъбречни кисти, туморни образувания; храни (цвекло, къпини, ревен), лекарства (рифампин, лаксативи)
- Оранжева урина – някои лекарства (сулфасалазин, феназопиридин), някои заболявания и състояния (напр. на черния дроб и жлъчните пътища, дехидратация)
- Синя или зелена урина – може да бъде причинена от някои оцветители в храната, лекарства (амитриптилин, индометацин, пропофол). Зелен цвят може да се получи понякога при инфекции, причинени от Pseudomonas бактерии.
- Тъмно кафява урина или с цвят на чай – консумация на големи количества ревен или алое, при чернодробни заболявания
- Мътна урина – причинява се от инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците.
Чистота – нормално урината е бистра. При наличие на бактерии, кръв, сперма, кристали, слуз тя изглежда мътна.
Мирис – урината има несилен, но характерен мирис. Той може да бъде променен при редица заболявания – напр. при инфекция с E. coli урината има лош мирис, при захарен диабет или гладуване – сладникав, плодов мирис.
Автор: д-р Д. Илев