Мъжете страдат от повече хронични заболявания и умират в по-млада възраст, в сравнение с жените.
Ето някои заболявания, които се срещат по-често при мъжете, отколкото при жените:
Злокачествени заболявания
Мъжете по-често се диагностицират с ракови заболявания. Ракът на белия дроб е водеща причина за смърт от рак при мъжете. Ракът на стомаха се среща два пъти по-често при мъже. Други злокачествени заболявания, които се наблюдават по-често при мъжете, отколкото при жените са например: колоректален карцином, рак на панкреаса, рак на хранопровода, бъбречен карцином, малигнен меланом и др.
Алкохолизъм
Мъжете са по-склонни от жените да консумират големи количества алкохол и те по-често имат алкохолна зависимост.
При мъжете, страдащи от алкохолизъм по-често се наблюдава алкохолен делир, алкохолно отравяне, те по-често изършват самоубийство.
Продължителната алкохолна зависимост при мъжете повишава риска от развитие на чернодробна цироза, рак на черния дроб, рак на хранопровода, рак на дебелото черво и др.
Подагра
От подагра боледуват по-често мъже над 50-годишна възраст. Заболяването възниква поради повишени нива на пикочна киселина в кръвта – хиперурикемия. Развива се остър подагрозен артрит, като най-често се засяга първата метатарзофалангеална става на палеца на крака. Протича със силна болка и оток в засегнатата става.
Болест на Паркинсон
Мъжете са 1,5 пъти по-склонни от жените да развият болестта на Паркинсон. Заболяването най-често започва около 55-годишна възраст, като се характеризира с тремор, забавени движения, мускулна скованост, нарушена походка, депресия, деменция.
Ингвинална херния
Ингвинална херния се наблюдава по-често при мъже на възраст между 20 и 40 години. През ингвиналния канал в подкожието излизат коремни органи. Появява се подутина в слабинната област. Болните се оплакват от болка, гадене, повръщане.
Аневризма на аортата
Мъжете се засягат от аортна аневризма до 10 пъти по-често от жените. Други рискови фактори са напреднала възраст, тютюнопушене, високо кръвно налягане и атеросклероза.
Руптура (рзкъсване) на аортната аневризма е тежко, животозастрашаващо усложнение.
Амиотрофична латерална склероза (АЛС)
Амиотрофичната латерална склероза е невродегенеративно заболяване, при което се увреждат централния и периферен двигателен неврон. По-често боледуват мъже на 55-65-годишна възраст.
Заболяването има прогресиращ ход. Развиват се парализи на крайниците, атрофия на мускулите, затруднен е говорът и преглъщането.
Камъни в пикочния мехур
Мъжете над 50-годишна възраст са по-склонни да имат камъни в пикочния мехур. За образуването им роля има задръжката на урина. Чести причини за задържане на урина са: аденом и карцином на простатата, стеснение на уретрата, тумори на пикочния мехур и др.
Други болести, които са по-чести при мъжете са, например:
- камъни в бъбреците
- хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- ХИВ и СПИН
- аутизъм
- алопеция
- травми.
Прочетете за:
Подагра
Аневризма на аортата – гръдна и коремна аортна аневризма