Скроталният дерматит представлява форма на екзема, засягаща кожата на скротума. Характеризира се със силен сърбеж, зачервяване, лющене и задебеляване на кожата на скротума. Предизвиква се от различни иританти, влизащи в контакт с кожата.
Скротумът представлява кожна гънка, в която се намират тестисите. Кожата е тънка, по-силно пигментирана, съдържа потни и мастни жлези. В подкожието се разполагат гладкомускулни и еластични влакна.
Повишената влага и температура в скроталната област, както и триенето на кожните повърхности предразполагат към гъбични и бактериални инфекции. Поради това доста често скроталната екзема погрешно се приема за гъбична инфекция.
Какви са причините за скротален дерматит?
За възникването на скротален дерматит роля имат редица фактори. Ето някои от тях:
- стрес – може да предизвика сърбеж в скротума
- медикаменти – локални антисептици, локални антибиотици
- спермициди, кондоми
- повишена температура, изпотяване, тесни дрехи, различни химични дразнители повишават риска от иритативен или алергичен контактен дерматит
- инфекции, засягащи кожата на скротума – краста, полова въшливост (фтириаза), която се причинява от срамната въшка, ентеробиоза, причинявана от детски глист (острица)
- дефицит на цинк, витамин В2.
При скротален дерматит кожата се уврежда от действието на дразнещия аген. Настъпва възпаление на кожата на скротума, което води до отделяне на различни възпалителни медиатори или протеолитични агенти, които предизвикват сърбеж и непрекъснато почесване. В резултат кожата се раздразва и възпалението се влошава. Така се формира порочен цикъл.
Какви са симптомите при скротален дерматит?
Характерни симптоми при екзема на скротума са:
- сърбеж, който може да бъде интензивен
- зачервяване на кожата
- суха, люспеста кожа
- мехурчета, изпълнени с бистра течност
- язви по кожата при тежки случаи.
Скроталната екзема може да се разпространи към кожата около ануса, върху пениса, коремната стена.
В зависимост от тежестта на протичане се различават следните типове скротална екзема:
- Тип 1 – лека, остра, суха екзема
Кожата е раздразнена, зачервена и сърбяща. Симптомите могат да продължат няколко дни или седмици и да изчезнат сами.
- Тип 2 – тежка, хронична, суха екзема
Скротумът е яркочервен или хипопигментиран с люспест вид. Сърбежът е по-интензивен. Кожата на бедрата и пениса също може да бъде засегната.
- Тип 3 – хронична, мокра екзема
Кожата на скротума и вътрешната повърхност на бедрата е влажна, мацерирана. Може да има болезнени лезии, рядко се установяват телеангиектазии (разширени малки съдове).
- Тип 4 – оток и язви по кожата
Кожата на скротума е оточна, има язви с гнойна секреция и лоша миризма. Този стадий е много болезнен. При тежки случаи екземата се разпространява към краката и долната част на коремната стена.
Как се поставя диагнозата скротален дерматит?
Скроталният дерматит обикновено се диагностицира клинично. Дерматологът извършва оглед на скротума и разпитва пациента за това дали е имал контакт с иританти.
Скроталната екзема трябва да се разграничи от:
- гъбична инфекция, при която обрива започва от областта на слабинната гънка, има ясни граници
- екстрамамарна форма на болестта на Пейджет, при която се наблюдава хроничен обрив, наподобяващ екзема в областта на гениталиите.
Какво е лечението?
Най-важно е да се прекрати действието на дразнещия фактор. Това може да означава справяне със стреса, избягване носенето на тесни дрехи, спиране употребата на някои локални медикаменти.
За облекчаване на сърбежа може да се назначат кортикостероидни кремове, антихистамини. УВБ (UV-B) терапията също има ефект при скротален дерматит.
Прочетете за:
Контактен дерматит
Обрив по гениталиите на мъжа