Циститът представлява възпаление на лигавицата на пикочния мехур, които може да протече остро или хронично.
Цистит при мъжете възниква значително по-рядко отколкото при жените. Основната причина за това е анатомията на мъжката уретра – тя е по-дълга и попадналите в нея микроорганизми трябва да изминат по-голямо разстояние, докато попаднат в пикочния мехур.
Какви са причините за цистит?
Възпалението на пикочния мехур най-често се предизвиква от микроорганизми, но може да се дължи и на химични, термични, лъчеви, алергични причини. Основните причинители на цистит са Грам-отрицателните бактерии – Е. коли, Протеус, Клебсиела, Ентеробактер, Псевдомонас и др. Други възможни причинители са вируси, гъби, паразити (хламидия, трихомонас).
Най-често микроорганизмите попадат в пикочния мехур по възходящ път от уретрата, по-рядко по низходящ път – от възпалителен процес в бъбреците, уретерите.
Фактори, които повишават риска от поява на цистит при мъжете са например:
- камъни в пикочния мехур
- бъбречнокаменна болест
- аденом на простатата, простатит
- стриктура на уретрата, травми на уретрата
- използване на уретрален катетър
- урологични процедури
- безразборни полови контакти, хомосексуални контакти.
Какви са симптомите на цистит при мъжете?
Симптомите на цистит при мъжете не са по-различни от тези при жените. При остър цистит оплакванията започват почти внезапно и включват:
- често уриниране – болните имат чести позиви за уриниране
- парене и болка при уриниране – в края на микцията болката се засилва
- след уриниране болните имат чувство за недоизпразнен пикочен мехур
- в периодите между отделните микции болката стихва, но болните имат чувство на тежест в областта на мехура
- мътна урина – урината става тъмна, с „парцалчета“
- кръв в урината – урината става розова.
При неправилно лечение острият цистит може да хронифицира. Симптомите на хроничен цистит са същите като тези при остър цистит, но са по-слабо изразени, до незначителни. Периодично оплакванията се засилват при изостряне на процеса.
Как се поставя диагнозата цистит?
Диагностицирането на остър цистит е лесно поради характерните клинични симптоми. Допълнително се извършват следните изследвания:
- изследване на урина – установява се левкоцитурия, хематурия, протеинурия. Прави се урокултура, за да се установи бактериалния причинител.
Инструментални изследвания могат да се извършат не толкова с диагностична цел, колкото за установяване на предразполагащи възпалението фактори.
- ехография – при цистит стената на пикочния мехур е задебелена – достига до 10 мм и повече при норма 2-3 мм.
- десцендентна цистография – пикочният мехур е с намален обем и неравен контур.
- цистоскопия – противопоказана е при остър цистит. Има важна роля за диагностицирането на хроничен цистит. Извършва се оглед на кухината на пикочния мехур. Лигавицата е хиперемирана и оточна.
Диференциална диагноза се прави с редица заболявания на пикочния мехур, напр. дивертикули, тумори, камъни в пикочния мехур, склероза на мехурната шийка.
Какво е лечението на цистит при мъжете?
Много важно за успешното лечение на цистита е да се установи дали има предразполагащи фактори и да се отстранят, например лечение на простатита, на простатната хиперплазия.
Леките форми на цистит могат да преминат от само себе си за няколко дни. Препоръчва се прием на повече вода, а за намаляване на болката и възпалението се прилагат аналгетици, НСПВС.
При доказана бактериална инфекция се провежда антибиотично лечение по схема за 7 до 10 дни. След приключване на курса се взема урокултура и ако инфекцията все още персистира се назначава втори курс на лечение.
Физиотерапията и особено фитотерапията (сок от червена боровинка, чай от мечо грозде) също намират приложение при лечението на цистит при мъжете.
Прочетете за:
Остър цистит
Хроничен цистит