Уголемяването на простатата, известно още като доброкачествена простатна хиперплазия е често срещано състояние при мъжете в зряла възраст. В повечето случаи то не е толкова опасно за здравето на мъжа. Около 60% от мъжете над 60 годишна възраст страдат от простатна хиперплазия. Точната причина за появата на това състояние не е напълно ясна, но повечето учени смятат, че то може да се свърже с хормоналните промени, които настъпват в организма на мъжа с напредването на възрастта.
Простатата е малка жлеза, която може да се открие само при мъжа, разположена между пениса и пикочния мехур. Ако простатата се уголеми тя може да окаже напрежение върху пикочния мехур и уретрата, чиято функция е да транспортира урината към външната среда. В резултат на това уринирането на мъжа може да се затрудни.
Какви са симптомите при простатна хиперплазия?
Оплакванията при уголемяване на простатата могат да варират по тежест и имат склоността да се влошават с напредване на времето. По-честите симптоми са:
- слаба струя на урината
- трудности при стартиране на уриниране
- чести позиви за уриниране
- увеличена честота на уринирането през нощта
- невъзможност за пълно изпразване на пикочния мехур
- болезненост при уриниране
- наслагване на бактериална инфекция на пикочния мехур
- образуване на камъни в бъбреците.
Размерите на простатата не определят тежестта на оплакванията на пациентите. При някои мъже със съвсем леко уголемена простата се наблюдават сериозни симптоми, докато при други с много по-голяма простата нямат почти никакви оплаквания.
Как се поставя диагнозата простатна хиперплазия?
За да се диагностицира състоянието е нужно извършването на следните тестове:
- Детайлна анамнеза – вашият лекуващ лекар ще ви разпита подробно относно вашите оплаквания, дали приемате някакви медикаменти и дали имате съпътстващи заболявания.
- Изследване на простатата – с поставянето на пръст в ректума ви лекарят ще може да оцени размерите и повърхността на простатата ви.
- Изследване на урина – чрез уринен анализ специалистите ще могат да изключат бактериална инфекция.
- Биопсия на простатата – при тази процедура трансректално с помощта на малка щипка може да се вземе малко тъкан от простатата за микроскопско изследване. С това изследване може да се изключи рак на простатата.
Какво е лечението?
За справянето с простатната хиперплазия са налични различни терапевтични схеми. Към тях спадат прием на медикаменти, хирургични интервенции и минимално инвазивни процедури.
Когато оплакванията на пациентите са умерени се започва с медикаментозна терапия. Към най-често предписваните медикаменти спадат:
- Алфа блокери – тези лекарства имат функцията да отпускат мускулите на пикочния мехур и мускулните фибри в простатата и по този начин да улесняват уринирането. По-често използвани са Доксазозин, Тамсулозин.
- 5-алфа редуктазни инхибитори – тези медикаменти намаляват в известна степен размерите на простатата чрез забавяне на хормоналните промени, които настъпват в организма на мъжа. Обикновено са нужни няколко месеца, за да се забележи ефект.
Ако медикаментите не окажат желания ефект и оплакванията на мъжа продължават да се влошават се препоръчва извършването на хирургична процедура. Възможните видове процедури са:
- трансуретрално отстраняване на простатата
- отворена операция за отстраняване на простатата
- намаляване размерите на простатата чрез лазер.