Подаграта е форма на артрит, която се среща по-често при мъже над 50 години. Дължи се на повишаване на пикочната киселина в кръвта (хиперурикемия), което води до отлагане на кристали в тъканите около ставите. Образуват се уратни камъни в бъбреците.
Подаграта протича със ставни кризи, които възникват през нощта. Засегнатата става е зачервена, оточна, топла и има много силна болка. Най-често се засяга първата метатарзофалангеална става на палеца на десния крак.
В повечето случаи точната причина за хиперурикемията не е известна. Възможно е да е повишен вноса на пурини с храната, да има повишен синтез на пуринови нуклеотиди или да е намалено отделянето на пикочната киселина чрез бъбреците.
Кои са най-честите рискови фактори за подагра?
Съществуват редица фактори, които повишават риска от подагра. Такива са например:
Диета
Честата консумация на храни с високо съдържание на пурини, като месо и морски дарове може да повиши нивото на пикочната киселина в кръвта и да доведе до развитието на подагра. Храни с високо съдържание на фруктоза също могат да повишат пикочната киселина.
Алкохол
Пиенето на някои видове алкохол повишава риска от подагра. Бирата има високо съдържание на пурини и може да доведе до подагра, докато за виното се счита, че не е рисков фактор.
Възраст и пол
Рискът от подагра се повишава с напредване на възрастта, като зачестява след 50 годишна възраст. Заболяването е по-характерно за мъжете, при които може да възникне и в по-ранна възраст – около 40 години. При жените заболяването зачестява след настъпване на менопауза, когато естрогените намаляват, а те повишават екскрецията на пикочната киселина.
С напредване на възрастта функцията на бъбреците често се уврежда, което може да доведе до повишаване на нивото на пикочната киселина в организма. Освен това възрастните хора приемат повече медикаменти, а някои от тях повишават риска от подагра.
Подаграта може да се срещне много рядко при деца, при които е налице вроден ензимен дефект в обмяната на пурините.
Раса
Чернокожите мъже боледуват два пъти по-често от подагра в сравнение с мъжете от кавказката раса.
Фамилна обремененост
Хората с кръвни родственици, болни от подагра имат по-голяма вероятност да развият заболяването. Счита се, че генетични фактори са отговорни за това, че някои хора са по-склонни да имат хиперурикемия и да образуват уратни кристали.
Други рискови фактори за подагра са:
- Медикаменти
Приемът на някои медикаменти може да повиши риска от подагра. Пример за такива лекарства са: аспирин, тиазидни диуретици, циклоспорин, леводопа.
- Наднормено тегло
Хората с наднормено тегло имат по-висок риск от развитие на подагра. Счита се, че повишеното телесно тегло е причина за забавеното елиминиране на пикочната киселина от бъбреците.
- Хронична бъбречна недостатъчност
При хронична бъбречна недостатъчност е налице увредена бъбречна функция. Когато се наруши способността на бъбреците да отстраняват пикочната киселина, може да се развие подагра.
- Други заболявания
Редица заболявания могат да повишат риска от подагра. Хората, страдащи например от диабет, високо кръвно налягане, висок холестерол, хипотиреоидизъм, псориазис имат по-голяма вероятност да развият подагра.
Прочетете за:
Подагра