Биопсия на гърдата представлява диагностична и лечебна процедура, при която се взема клетъчен или тъканен материал от гърдата с цел лабораторно изследване под микроскоп.
Изследването подпмага диагностициране на проблеми с неизяснена етилогия като наличие на бучка на гърдата, доброкачествени или злокачествени по характер туморни прцеси, инфекции. На базата на резултатите от биопсията се изготвя и лечебният план.
Показания за биопсия на гърдата:
Препоръчва се да се извърши при следните случаи:
- Промяна в размера или формата на гърдата, установени от пациента или от лекаря зони на уплътнение на гърдата, свързани със съмнение за рак на гърдата
- Промени в зърната – набръчкване на кожата с наличие на секреция, ерозиране или поява на корички, сърбеж или други необичайни оплаквания
- Промени в кожата на гърдата – зачервяване, оток, набръчкване или поява на люспички, болезненост в дадена област.
- Установяване на причините за увеличени лимфни възли
- По-задълбочено изследване на съмнителни области в гърдата, открити с помощта на мамограф, ултразвуково изследване или ядрено-магнитен резонанс
- Премахване на образувание на гърдата.
Не винаги наличието на някой от посочените по-горе симптоми е показателно за наличие на раково образувание.
Противопоказания за биопсия:
- Наличие на кожни инфекции
- Проблеми с кръвосъсирването – необходима е предварителна подготовка.
Метод на извършване на биопсия на гърдата:
1. Предварителна подготовка
- При провеждане на биопсията под местна упойка не се налага специфична предварителна подготовка
- При провеждане на изследването под пълна упойка е необходимо снемане на подробни анамнестични данни:
– системно приемани медикаменти, прием на аспирин или противосъсирващи средства като хепарин или варфарин- установени проблеми с кръвосъсирвенито– алергии към медикаменти, при необходимост се провежда тестуване за алергия спрямо прилаганите анестетици– бременност- наличие на пейсмейкър.
- Преди извършване на биопсия: провеждат се кръвни и образни изследвания, свалят се бижута, зъбни протези, не се използват лосиони, кремове, парфюми в областта на ръцете и гърдите в деня на биопсията.
2. Биопсията на гърдата може да бъде извършена по някой от следните начини:
Тънкоиглена аспирационна биопсия
- След поставяне на местна анестезия се въвежда тънка игла със спринцовка в изследваната зона и се аспирира съдържимото (течност и клетки). При необходимост процедурата се повтаря неколкократно. Иглата се отстранява и се поставя стерилна превръзка. Изследването трае около 15-20 минути.
- Биопсичният материал се изпраща за лабораторно изследване: при киста изтегленото съдържимо е течно, още по време на провеждане на биопсията кистата може да се спука и да се почувства облекчение на болката. Когато образуванието е с плътна консистенция, взетият материал съдържа предимно клетки.
Широкоиглена биопсия
- Поставя се местна анестезия, използва се игла с по- голям диаметър на отвора, със специфично устройство, което позволява да се среже и вземе по-голямо количество материал. Проби се вземат от няколко места с размери колкото оризово зърно.
- По-големият размер на тъканните проби позволява по-точна диагностика в сравнение с тънкоиглената аспирационна биопсия.
При палпируеми образувания насочването на иглата се определя по-лесно. При непалпируеми образувания се работи с помощта на ехограф, рентген или мамограф, за да се локализира точно позицията на образуванието.
Вакуум биопсия
- Поставя се местна анестезия. Положението на патологичната формация се определя с помощта на стереотактична мамография или ултразвукова ехография.
- Извършва се малък разрез на кожата, през който се въвежда куха сонда със специфичен връх. Материал се взема с леко засмукване от няколко места. Поставя се стерилна превръзка.
Хирургична биопсия
Извършва се в болнична обстановка под местна или обща анестезия. След почистване на оперативното поле се прави разрез, внимателно се достига изследваната област и се взема материал за изследване. При малки по размер бучки или капсулирани процеси се отстранява цялото образувание (ексцизионна биопсия) и се изпраща за хистологично изследване. При големи по обем формации се изрязва само част от тъканта (инцизионна биопсия). При установяване на злокачествено образувание то се отстранява заедно с биопсичното изследване или в последваща операция.
Предимства и недостатъци на нехирургичната и хирургичната биопсия:
- Нехирургичната биопсия се извършва по-бързо, предизвиква по-малко дискомфорт и стрес за пациента, не оставя белези и крие по-малко рискове от усложнения.
- Не винаги обаче получените резултати са достатъчно надеждни. Ето защо понякога се налага извършване и на хирургича биопсия след проведена нехирургична с цел поставяне на точна диагноза.
Резултати от проведената биопсия:
- Злокачествени тумори
- Възпаления
- Кисти
- Интрадуктален папилом на гърдата
- Доброкачествени тумори (най-често фиброаденом).
Усложнения след биопсия на гърдата:
- Понякога може да има главоболие, болка или дискомфорт
- Кървене или развитие на инфекция – рискът и по-висок при хирургичната биопсия в сравнение с другите видове.
Автор: д-р Д. Илев