Блефаропластика представлява хирургична операция, при която се коригират клепачите на очите с цел подобряване на естетичния вид на лицето. С възрастта настъпват редица промени с тъканите на лицето и в частност зоната около очите. Вследствие на промени и загуба на колаген и еластин кожата губи своята еластичност и тонус, което довежда до:
- Морфологични проблеми – отпускане и увисване на кожата на горния и долния клепач, торбички под очите.
- Естетико-козметични проблеми – състарен вид на лицето, понижено самочувствие.
Блефаропластиката е пластична корекция на клепачите, при която се отстраняват:
- Излишната кожа, която създава гънки и скрива естествения контур на клепача, като при по-тежки случаи пречи и на зрението.
- Излишните мастни клетки, които придават подпухнал вид на клепача.
- Фините околоочни бръчици.
Показания за извършване на блефаропластика:
- Обичайно операцията се прилага при хора над 35- годишна възраст, макар че поради генетични фактори може да се препоръча извършването ѝ при по-млади хора.
- Добре е да се прилага при хора в добро здравословно състояние, без тежки придружаващи заболявания и при пациенти с реалистични очаквания за възможните да се постигнат резултати.
Противопоказания за извършване на блефаропластика
Представляват някои от следните състояния и заболявания:
- Ксерофталмия (сухота в очите)
- Сърдечно-съдови заболявания
- Неконтролирана артериална хипертония
- Захарен диабет
- Глаукома
- Базедова болест.
Техника на извършване:
Предварителна подготовка
Информира се лекарят за всички придружаващи заболявания, приемани медикаменти, алергии (към лекарства, анестетици, латекс).
Операцията се извършва под местна или обща анестезия
Блефаропластиката се провежда по следния начин:
- Прави се разрез, които може да бъде разположен
– за горните клепачи – S – образен разрез на кожата в областта на гънката на клепача
– за долните кллепачи – разрез по дължината под миглите
– трансконюнктивално (от вътрешната страна на окото, без кожен разрез) – за долни клепачи. - Важно е да се съблюдават и пазят разположените в близост до оперативната зона анатомични структури – слъзната жлеза външно на горния клепач.
- По хирургичен път се отстраняват пролабиращите мастни телца на горния и/или долния клепач (мастни херниации), изрязва се излишната кожа.
- При нужда се корикира повдигащия клепачите мускул.
- При ниско разположени вежди или множество фини бръчици в ъглите на очите се препоръчва заедно с блефаропластиката да се повдигнат и веждите.
Следоперативен период
- Кожата около окото се намазва с омекотяващ мехлем.
- През първите дни се наблюдават отоци и синини около очите, които се повлияват добре чрез поставяне на студени компреси.
- Дискомфортът и болката се повлияват с аналгетици.
- В първите два – три дни следоперативно се препоръчва да се избягва продължително напрягане на очите – гледане на телевизия, четене, работа на компютър.
- До пълно заздравяване се препоръчва да се избягва излагане на пряка слънчева светлина или ако това се налага околоочният контур да е защитен с крем с висок слънцезащитен фактор.
- На 4 – 5 ден се отстраняват конците.
Усложнения:
При невнимателна работа и изрязване на повече от необходимото количество кожа се получава дърпане, което води до оголване на склерата, сухота в очите, промяна в нормалната им анатомична форма (очите изглеждат с кръгла форма, тъй като изрязването на кожа дърпа ъгъла на окото надолу).
Възможно е да се появат сърбеж, сълзене, парене, чувствителност към светлина, замъглено виждане, които обикновено отшумяват за няколко дни.
Автор: д-р Д. Илев