Екстракорпорална литотрипсия представлява неинвазивен лечебен метод за разтрошаване на камъни в бъбреците и жлъчния мехур с помощта на високоенергийни вълни. След извършване на процедурата се формират малки по размер камъчета, които лесно преминават през отводящите пътища на отделителната система.
Показания за екстракорпорална литотрипсия:
- При наличие на камъни в бъбреците, причиняващи кървене, болка.
Процедурата е подходящо да се извърши при камъни с размери до 25мм. Важно е проходимостта на отводящите пътища да е запазена, да не се установяват инфекции на отделителната система - При жлъчни камъни.
Методът се извършва обикновено комплексно в комбинация с лекарствено разтваряне на камъните. Прилага се вълнова литотрипсия за раздробяване на камъните, след което се приемат медикаменти за тяхното пълно разтваряне.
Противопоказания за екстракорпорална литотрипсия:
Не се препоръчва да се извършва при:
- Бременност – звуковите и ренгенови вълни могат да увредят плода
- Нарушено кръвосъсирване
- Бъбречна инфекция или такава на уринарния тракт
- Тумор на бъбрека
- Бъбреците са с анормална структура или функция.
Метод на извършване:
1. Предварителна подготовка
Снемат се подробни анамнестични данни – придружаващи заболявания, приемани медикаменти, особено такива повлияващи процесите на кръвосъсирване (Варфарин, Хепарин), Аспирин, НСПВС (Ибупрофен и др.); бременност; алергии към медикаменти и анестетици.
2. Техника:
- Процедурата се извършва сутрин на гладно. Прилага се местна упойка.
- С помощта на ултразвук или под рентгенов контрол се открива камъка, след което към него се насочва ударната вълна. Вълните не увреждат тъканите.
- Под действието им камъните се разтрошават на малки парченца, които се изхвърлят през отделителната система. При по-големи камъни лекарят поставя стент (малка къса гъвкава тръба), който поддържа уретера отворен и така осигурява безпрепятствено преминаване дори и на по- едри парченца.
- Процедурата трае около 45 минути до 1 час. В повечето случаи е достатъчен един сеанс. Възможно е да се наложи повторен курс.
3. След извършване на процедурата не се налага продължителен болничен престой, обикновено пациентът остава за наблюдение около 2 часа.
Усложнения:
- Кървене от тъканите около бъбрека, което в случай че е по-обилно, може да доведе до необходимост от кръвопреливане.
- Бъбречна инфекция.
- Запушване на отводящите пътища от разтрошено парче камък, което може да предизвика сериозна болка.
- Останали неизхвърлени парчета, които могат да наложат допълнително лечение за отстраняването им.
Автор: д-р Д. Илев