Горна ендоскопия (езофагогастродуоденоскопия) е основен метод за изследване на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника (дуоденума). Процедурата се извършва с флексибилен ендоскоп, който имат на края си камера. По време на изследването с четка или чрез аспирация може да се вземе материал за хистологично изследване.
Показания за горна ендоскопия (езофагогастродуоденоскопия):
С помощта на горната ендоскопия могат да се диагностицират следните патологични състояния:
- стриктури (стеснения) и дивертикули (разширения) на хранопровода
- увреждане на лигавицата на хранопровода, стомаха и дуоденума при възпалителни заболявания (езофагит, гастрит, дуоденит) – установява се оток, зачервяване (хиперемия), ерозии
- язва на хранопровода, стомаха или дванадесетопръстника
- доброкачествени и злокачествени тумори на хранопровода, стомаха или дуоденума.
Езофагогастродуоденоскопията може да се извърши с лечебна цел:
- за отстраняване на чужди тела
- разширяване на стриктури на хранопровода
- премахване на полипи
- спиране на кръвоизлив – спешна ендоскопия (до 12-ия час). Най-честите причини за остри кръвоизливи са гастродуоденални язви, ерозивно-хеморагичен гастрит, рак на стомаха, варици на хранопровода.
Противопоказания за горна ендоскопия:
Контраиндикации за извършване на процедурата няма. Често провеждането на изследването е затруднено при пациенти, които не оказват съдействие.
Относителни противопоказания са инфаркт на миокарда и други тежки системни заболявания.
Усложнения от горна ендоскопия (езофагогастродуоденоскопия):
Изключително рядко може да настъпи перфорация или кръвоизлив.
Техника на горна ендоскопия (езофагогастродуоденоскопия):
Изследването се извършва на гладно. Може да се приложи венозно седативно средство с цел успокояване и отпускане на пациента. В устната кухина се впръсква локален анестетик. При нужда изследването може да се проведе под обща анестезия. Ендоскопът се въвежда през устата в хранопровода, а след това в стомаха и дванадесетопръстника. Може да се вкара въздух в хранопровода, при което стомашно-чревния тракт се разширява и изследването се улеснява.
Извършва се оглед на хранопровода, стомаха и дуоденума. При наличие на съмнителни участъци се взема материал за хистологично изследване.