Хистеректомия е хирургична процедура, при която се отстранява матката на жената. Различни части от матката, а също така и други органи, могат да бъдат премахнати по време на операцията.
Има няколко различни вида хистеректомия:
- Тотална хистеректомия – включва отстраняването на цялата матка, включително и дъното й (частта на матката над отворите на фалопиевите тръби) и на шийката на матката, но тръбите и яйчниците не се отстраняват. Това е най-често извършваната хистеректомия.
- Хистеректомия с премахване на фалопиевите тръби и яйчниците – включва премахването на единия или на двата яйчника, на фалопиевите тръби, както и на цялата матка.
- Радикална хистеректомия – включва премахването на матката, шийката, горната част от влагалището, по-голямата част от тъканите, които заобикалят шийката в тазовата кухина, а може и допълнително да бъдат премахнати тазови лимфни възли. Това се извършва при някой случаи на рак.
- Супрацервикална хистеректомия (частична или субтотална хистеректомия) – премахва се тялото на матката, докато шийката се оставя непокътната.
Има различни хирургични методи за извършване на хистеректомията:
• Абдоминална (коремна) хистеректомия
• Вагинална хистеректомия
• Лапароскопска трансвагинална хистеректомия
• Лапароскопска хистеректомия чрез помощта на робот (в гр. Плевен разполагат с такъв робот – нарича се Робот Да Винчи).
Показания за хистеректомия:
- Доброкачествени тумори (фиброзни формации, голяма миома, миоматозна матка с множество възли и др.)
- Ендометриоза – състояние, при което ендометриалните клетки се разрастват отвън върху матката, като тези клетки засягат други органи от тазовата кухина, в резулатат на което пациентката изпитва хронична тазова болка, болка по време на полов акт и продължителни и обилни кръвотечения.
- Ненормално маточно кръвотечение.
- Рак на шийката на матката, на яйчниците, рак на ендометриума и др.
- Блокаж на пикочния мехур или на половите органи от матката или от разрастващ се туморен процес.
Метод на извършване на хистеректомия:
Извършването й задължително е свързано с болничен престой. Продължителността на процедурата зависи от вида на хистеректомията и от хирургичната техника, която ще бъде използвана. На пациентът се поставя катетър за да се дренира урината.
Хистеректомията се извършва под обща анестезия.
Абдоминална хистеректомия
Кожата над хирургичния разрез се почиства с антисептичен разтвор. Линията на разреза се прави вертикално от пъпа до срамната кост или хоризонтално в долната част на корема. Хирургът ще обсъди с пациента кой достъп е за предпочитане от самия него ако състоянието и случаят позволяват това.
След разреза лекарят ще инспектира органите и другите структури в коремната кухина и таза.
Тъканите свъзващи матката с кръвоносните съдове и другите тазови структури внимателно ще бъдат изрязани. Матката се отсранява, заедно с други анатомични структури като яйчници, фалопиеви тръби, шийката в зависимост от обема на операцията.
Вагинална хистеректомия
Долната част на корема и перинеумът ще бъдат почистени с антисептичен разтвор. Ректумът може да бъде обвит с гъба, натопена в антисептичен разтвор. Спекулум се поставя във вагината на пациентката за да се разширят стените й и да може лекарят да има достъп до шийката на матката. След това се прави разпрез в близост до шийката. Тъкантие свързващи матката към кръвоносните съдове и други тазови структури ще бъдат внимателно изрязани. Матката се отстранява през вагината. Ако е необходимо допълнителната влагалищна тъкан и/или други тъкани/анатомични структури могат да бъдат отстранени. Отворите към перитонеалната кухина, образувани при премахването на матката, ще бъдат затворени с шевове.
Лапароскопска-асистирана вагинална хистеректомия
Кожата над хирургичното поле се почиства с антисептичен разтвор. Прави се малък разрез в близост до пъпа. Въглероден диоксид се вкарва в коремната кухина за да я раздуе така че матката и заобикалящите я органи да могат да бъдат визуализирани по-лесно. В зависимост от вида на лапароскопската операция се правят допълнителни малки разрези върху корема, за да могат да бъдат въведени съответните хирургични инструменти.
Операционната маса ще бъде вдигната така че главата на пациента да се намира по-ниско от краката му. Това помага да бъдат преместени другите коремни органи и структури извън хирургичното поле (малкия таз) и да се освободи място за хирургичните инструменти. Лапароскопът се вкарва през разреза около пъпа и коремната кухина се изследва. Структурите около матката биват отстранени. Веднъж след като околните тъкани биват изрязани матката се отстранява през вагината или през лапароскопа. Другите органи или анатомични структури като яйчници и/или фалопиеви тръби могат да бъдат отстранени в зависимост от обема на операцията. В края на операцията лапароскопът се изважда.
Всички операции завършват като матката и останалите отстранени органи се изпращат за лабораторни изследвания. Кожата се затваря с шевове. Прави се стерилна превръзка върху разрезите.
Усложнения:
• Кръвотечение
• Нараняване на уретерите или на пикочния мехур
• Инфекция
• Нараняване на червата или други вътрешни органи
• Трудности при уриниране или невъзможност за задържане на урината.
Веднага уведомете Вашият лекар ако почувствате:
• Температура и/или студени тръпки
• Зачервяване, подуване или кървене от разрезите
• Нарастваща болка около мястото на разрезите
• Коремна болка, схващания или подуване
• Увеличаващо се вагинално кървене
• Болка в краката.
Автор: д-р Д. Илев
Прочетете за:
Странични ефекти на хистеректомия – какво да очаквате?